به گزارش افکارنیوز،

حمید میرزاده در جلسه هم‌اندیشی با نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما معتقدیم باید استانداردهای آموزش عالی در تمام دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی رعایت شود، اظهار داشت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست می‌کنم تا از همه دانشگاه‌های ایران بخواهند که استانداردهای آموزش عالی را رعایت کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر اشتغال فارغ التحصیلان یک چالش بزرگ کشور است، اظهار داشت: هرچند در این زمینه دانشگاه‌ها مسئول ایجاد اشتغال نیستند اما دانشگاه آزاد اسلامی تمام کوشش خود را به کار برده که فارغ التحصیلان تا حد امکان بتوانند از طریق امکانات دانشگاهی ازجمله شرکت‌های دانش بنیان، استقرار مراکز رشد و شهرک‌های فناوری، ایده‌های خود را به محصول تبدیل کرده و با بخش صنعت و خدمات ارتباط برقرار کنند.

میرزاده با بیان اینکه البته مسئله اصلی اشتغال در کشور با این راه حل‌ها رفع نمی‌شود، گفت: این خدمات دانشگاه مؤثر است اما به هیچ عنوان کافی نیست. زمانی معضل اشتغال حل می‌شود که سرمایه گذاری‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

وی افزود: با توجه به قانون اساسی و هزینه‌هایی که دولت در زمینه بهداشت و درمان، رفاه، آموزش و پرورش و... دارد، اعتبار لازم برای سرمایه گذاری در بخش اشتغال وجود ندارد و برای ایجاد اشتغال باید سرمایه گذاری خارجی انجام شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه منابع داخلی ایران برای رشد 8 درصدی تولید ناخالص ملی کافی نیست، تصریح کرد: باید طبق برنامه پنج ساله ششم کشور؛ تولید ناخالص ملی 8 درصد رشد داشته باشد تا بتوانیم مسئله رکود، اشتغال و تورم را حل کرده و رونق اقتصادی و رفاه داشته باشیم. تنها راه حل این قضیه، جذب سرمایه گذاری خارجی است.

میرزاده در ادامه با اشاره به مهاجرت جوانان ایران برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به کشورهای آسیای میانه، گفت: متاسفانه دانشگاه‌های کشورهای آسیای میانه از امکانات، تجهیزات و اساتید لازم برای توسعه آموزش برخوردار نیستند. سالانه هزاران نفر از متقاضیان مقاطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاه‌های درجه 2 و 3 این منطقه می‌روند و با پول خانواده‌های ایرانی این دانشگاه‌ها آباد می‌شود.

وی افزود: این اتفاق در حالی صورت گرفته که می‌شد با پول این دانشجویان، دانشگاه‌های کشور خودمان آباد شود. باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر فضاسازی و برنامه ریزی‌های لازم برای جذب این تعداد متقاضی در کشور صورت نگیرد، این متقاضیان به راحتی به کشورهای آسیای میانه مهاجرت می‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بین 50 تا 80 هزار دانشجوی ایرانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشورهای خارجی تحصیل می‌کنند، گفت: بسیاری از این دانشگاه‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیستند و از آنجا که مردم ما دوست دارند فرزندانشان تحصیلات عالی داشته باشند، باید این وضعیت را در کشور خودمان ایجاد کنیم.

میرزاده خاطرنشان کرد: در کشور ما بحث اشتغال، فرع بر بحث منزلت اجتماعی است. یعنی علم اندوزی رسالتی است که هر فردی برای خود قائل است.

از هر 3 خانواده ایرانی، یکی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی است/تحصیلات عالیه باعث کاهش هزینه‌های ملی می‌شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر از هر 3 خانواده ایرانی، یکی از طریق دانشجویی، کارمندی، فارغ التحصیلی و یا هیئت علمی، وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی است، اظهار داشت: این موضوع نشان دهنده این است که این دانشگاه برای ارتقای علمی کشور و فرزندان این مرز و بوم برنامه ریزی دارد و مردم نیز دوست دارند ارتقای علمی داشته باشند.

میرزاده با بیان اینکه همه ما مدیون پیشرفت علمی بعد از انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته بیش از 50 درصد جمعیت مردم، تحصیلات عالیه دارند. این در حالی است که در کشور ما تنها ١٤.٤ درصد جمعیت دارای تحصیلات عالیه هستند. تحصیلات عالیه یعنی فرهیختگی و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی که این موضوع باعث کاهش هزینه‌های ملی می‌شود. بنابراین ما باید در توسعه تحصیلات تکمیلی تمام تلاش خود را به کار گیریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه آموزش عالی برای ایجاد اشتغال طراحی نشده است، گفت: وظیفه دانشگاه‌ها این است که برای اشتغال زمینه سازی و برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: باید بگذاریم آموزش عالی در کشور ایران توسعه پیدا کند تا فرهیختگی این جامعه افزایش یابد.

میرزاده با بیان اینکه ما در دانشگاه آزاد اسلامی با هیچ دانشگاه رقیب مخالف نیستیم، گفت: ما معتقدیم باید استانداردهای آموزش عالی در تمام دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی رعایت شود و به همان میزان که روی دانشگاه آزاد اسلامی از طرف مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی حساسیت وجود دارد، برای سایر دانشگاه‌ها نیز همین گونه باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی خواست تا از همه دانشگاه‌های ایران بخواهند که استانداردهای آموزش عالی را رعایت کنند.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با 20 میلیون مترمربع فضای آموزشی، 68 هزار عضو هیئت علمی تمام وقت، نیمه وقت و مدعو و 11 هزار کارگاه و آزمایشگاه در قالب طرح ساها، استانداردهای آموزش عالی را رعایت کرده و معتقدیم استانداردهای دانشگاه آزاد اسلامی اگر از برخی دانشگاه‌های دولتی بالاتر نباشد، به هیچ عنوان کمتر نیست.

میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 12 هزار و 500 نفر دکتری تمام وقت با رتبه علمی استادیار، دانشیار و استاد تمام واجد شرایط برای راهنمائی دانشجویان دکتری خود دارد که در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: بر این اساس و طبق استانداردهای آموزش عالی، می‌توانستیم به ازای هر عضو هیئت علمی 5 دانشجوی دکتری جذب کنیم.

وی گفت: می‌توانستیم در حال حاضر 60 هزار دانشجوی دکتری داشته باشیم اما در حال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامی به ازای هر استاد، کمتر از 3 دانشجوی PhD جذب شده است. یعنی جذب دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی درترم جاری کمتر از 11 هزار نفر هستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با وجود اینکه براساس استانداردهای آموزش عالی می‌توانستیم دوبرابر تعداد موجود، دانشجوی دکتری جذب کنیم اما به دلیل اینکه هنوز جامعه علمی، قانون گذاری و اجرایی کشور شناخت کافی از توانایی‌های این دانشگاه را ندارند، این کار صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در سال جاری 114 هزار متقاضی دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت، گفت: از این تعداد کمتر از 10 درصد پذیرش شده ند.

پس از دو بار تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، نوبت 2300 رقیب است که نمایندگان مورد تحقیق و تفحص قرار دهند

میرزاده با بیان اینکه تا به حال دو بار از دانشگاه آزاد اسلامی تحقیق و تقحص صورت گرفته، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا فعالیت‌های 2300 رقیب دانشگاه آزاد اسلامی مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد و امکانات آنها از نظر استانداردهای آموزشی بررسی شود.

وی در خصوص فعالیت‌های اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: باید سازوکارهای دانشگاه به گونه‌ای باشد که اگر کسی خواست وارد فعالیت‌های اقتصادی با دانشگاه شود، بتواند به راحتی از امکانات دانشگاه برای تولید محصولات دانش بنیان استفاده کند و شرایط این مشارکت کاملاً روشن باشد.

میرزاده با اشاره به روند انتصابات در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در دوره‌های گذشته انتصاب روسای واحدها وسط رئیس دانشگاه صورت می‌گرفت اما در دوره جدید با نوشتن یک آیین نامه جدید، این اختیار از شخص رئیس دانشگاه سلب شد و به عقل جمعی سپرده شد. از آنجا که خرد جمعی ایجاب می‌کند هم آیین نامه وجود داشته باشد و هم یک کمیسیون جمعی؛ از این رو کمیته انتصابات دانشگاه متشکل از مدیران ذیربط تشکیل شد و براساس آن اشخاص واجد شرایط مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ عزلی انجام نمی‌شود مگر آنکه حجت شرعی و قانونی لازم را داشته باشد، گفت: انتصابات نیز در این دانشگاه با توجه به شایستگی افراد صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: فرمول عزل و انتصابات در دانشگاه آزاد اسلامی براساس آیین نامه مشخص و مدون است.

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری در حال حاضر نیاز کشور است

میرزاده با بیان اینکه مشی مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اینکه براساس تعامل و احترام به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: کار ما در چارچوب قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دولت و مقررات هیئت امنای مرکزی دانشگاه است و ما براساس این قوانین در جهت صرفه و صلاح دانشگاه و حفظ منافع واحدهای استان‌ها گام بر می‌داریم.

وی با بیان اینکه رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری در حال حاضر نیاز کشور است، تاکید کرد: راه اندازی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و داروسازی برای هر دانشگاهی یک اعتبار است. در حال حاضر کشور نیاز به 200 هزار پرستار بیشتر دارد و ما باید در حوزه پزشکی بسیار کار کنیم.

میرزاده با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر 11 بیمارستان فعال دارد، ابراز امیدواری کرد بیمارستان‌های دانشگاه در تبریز، اردبیل، کازرون و بیمارستان فرهیختگان تهران با همت دکتر ابطحی و همکاران معاونت پزشکی، به زودی افتتاح شود.