به گزارش افکارنیوز،

پروژه "فرش سفید صلح " را باید گام بلندی برای نمایش فرهنگ تعامل در تار و پود فرش ایرانی و همچنین صلح دوستی مردم این سرزمین دانست که در قالب بیش از 16 میلیون گره به جهانیان معرفی می شود.

از آنجا که این فرش در دو رنگ سفید و سبز زیتونی برای اهداء به سازمان ملل متحد و نمایش دائمی در آن خلق می شود، طراحان از 196 کبوتر حامل شاخه های زیتون به عنوان نماد صلح برای کشورهای جهان استفاده کرده اند.

شرکت مهر بافان صلح نو اندیشان در باره بافت این فرش ها به کانی پرس گفت: در راستای صلح دوستی مردم ایران زمین دو قطعه فرش در اندازه های 12 و همچنین 16 متر هم اکنون توسط قالی بافان بوکانی در حال بافتن هستند.

فخرالدین خضری عنوان کرد: الیاف بکار رفته در این فرش ها ( نخ بافت و چله ) کاملا ابریشم درجه یک با بهترین کیفیت میباشد ورجشمار بافت آن بالاترین کیفیت در رجشمار 70 است

وی افزود: در این دو فرش که مکمل هم دیگر هستند تنها از دو رنگ سفید و سبز زیتونی استفاده شده است.

خضری ادامه داد: فرش سفید صلح که در اندازه 2در 8 با بیش از 16 میلیون گره بافته می شود یک نوار حاشیه به صورت کبوترهای جفتی وجود دارد که در فواصل آن نقشه قاره های جهان بافته شده است.

این هنرمند بوکانی ادامه داد: وسط آن عکس کره زمین و کهکشان دور آن نقش بسته ، که مجموعه همه این تصاویر کنار هم پیام جامع و کامل صلح ( صلح برای تمام جهان هستی ) را میرساند

فخرالدین خضری در باره فرش دوم نیز افزود: این فرش در ابعاد 4در 3 با بیش از 12 میلیون گره بافته خواهد شد که به شکل کره زمین است و یک کبوتربا شاخه زیتون از دل آن پرواز میکند.

وی عنوان کرد: در این فرش کلمه صلح با بیش 105  زبان دنیا نوشته شده است که توسط کبوتری از ایران در حال پرواز است.

خضری ادامه داد: این فرش با پیام نه گفتن ! به جنگ و خونریزی،آری گفتن ! به صلح و سلام دادن به مهرورزی و مهربانی از سوی مردم ایران زمین به جهانیان معرفی میشود.

وی می گوید: این فرش ها تحت نظارت استادها و فرش بافان برجسته بوکانی و با حضور بیش از 15 نفر از قالیبافان این شهرستان طی 8 ماه بافته و طی نشست دائمی سران کشورهای جهان در سازمان ملل که شهریور ماه برگزار خواهد شد رونمایی می شود.