به گزارش افکارنیوز،

سکینه اسمی- آذربایجان غربی: ۱۲ هزار و ۵۸۵ کیلومتر دارد که از این میزان ۲۲۶ کیلومتر بزرگراه، ۸۰۴ کیلومتر راه اصلی، یک‌هزار و ۹۸۲ کیلومتر راه فرعی و یک هزار و ۴۹۵ کیلومتر راه دسترسی و مرزی است.

این استان با بیش از یک هزار و ۴۰۰ اثر تاریخی، هم مرزی با سه الی چهار کشور خارجی به همراه جاذبه‌های بی نظیر تاریخی و فرهنگی همواره در طول ایام سال به ویژه نوروز میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بود.

امسال همچون بسیاری از سال‌های گذشته استان سردسیر آذربایجان غربی، نوروز برفی و بارانی را تجربه کرد که همین امر نیز ضمن مقدمه سازی با وجود کاهش تعداد ترددها برای هماهنگی بیشتر، کار نیروهای امدادی و خدمات رسان نوروزی را با مشکلات بیشتری همراه کرد.

بر اساس اعلام اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های آذربایجان غربی مجموع تردد وسایل نقلیه در محورهای ارتباطی استان در بازه زمانی ۲۵ اسفند ۹۴ الی ۱۴ فروردین ۹۵ نزدیک به ۷ میلیون تردد بود.

تخلفات حین سفر در آذربایجان غربی منجر به رشد مجروحان و جان باختن ۱۷ نفر از هموطنان در جاده‌های آذربایجان غربی شده است هر چند این آمار نسبت به سالهای گذشته کاهش دارد اما آمار قابل قبولی نیست.

به گفته اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های آذربایجان غربی جاده ارومیه – سلماس عنوان پرترددترین محور استان را به خود اختصاص داده و محور مهاباد – میاندوآب کمترین میزان تردد را در ایام نوروز داشته است.‌

کاهش فوتی‌ها و افزایش مجروحان سوانح رانندگی نوروزی در آذربایجان غربی

فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی در تشریح اقدامات نوروزی پلیس راه به خبرنگار مهر گفت: در مدت اجرای طرح نوروزی پلیس راه استان در سال جاری که از ۲۵ اسفند آغاز شده و ۱۵ فروردین به پایان رسید، ۱۷ نفر از هموطنان بر اثر ۱۴ فقره تصادف فوتی جان خود را از دست دادند در حالی که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۲۲ متوفی بر اثر ۱۶ تصادف بود.

سرهنگ عباس فرمانی با بین اینکه تعداد فوتی‌های سوانح رانندگی در جاده‌های استان در مدت اجرای طرح نوروزی ۲۳ درصد کاهش یافته است اظهارداشت: این در حالی است که تعداد مجروحان این سوانح نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۵ درصدی داشته است.

بر اساس اعلام رئیس پلیس راه آذربایحان غربی کل تصادف‌های جاده ای طرح نوروزی امسال نیز هفت درصد نسبت به طرح نوروزی پارسال کاهش یافته و از ۳۶۵ مورد سال گذشته به ۳۳۸ مورد رسیده است.

وی ادامه داد: در طول ایام تعطیلات نوروزی امسال نسبت به سال گذشته در تعداد تصادف‌های فوتی ۱۲ درصد و در تعداد جان باخته‌های تصادف‌ها ۲۳ درصد کاهش داریم.

سرهنگ فرمانی از کاهش شش درصدی تصادف‌های جرحی در مدت اجرای طرح نوروزی امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: با این وجود، تعداد مجروحان ۱۵ درصد بیشتر شده که نشان دهنده شدت تصادف‌های صورت گرفته است.

۴۷۳ نفر بر اثر تصادفات جاده ای مجروح و راهی بیمارستان شدند

فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی اضافه کرد: امسال ۴۷۳ نفر بر اثر ۲۲۲ تصادف جرحی مجروح و راهی بیمارستان شدند که این رقم در طرح نوروزی پارسال ۴۱۳ مجروح بر اثر ۲۳۷ تصادف جرحی بود.

رئیس پلیس راه آذربایجان غربی در خصوص محورها و جاده‌های حادثه خیز آذربایجان غربی اظهارداشت: محورهای ارومیه - سلماس، خوی- اواوغلی، میاندوآب- مهاباد، مهاباد- نقده از محورهای حادثه خیز استان در این مدت بودند.

سرهنگ فرمانی افزود: بر اساس بررسی‌های کارشناسی پلیس راه رعایت نکردن حق تقدم، سبقت غیرمجاز و تجاوز به چپ، عدم توجه به جلو و تخطی از سرعت مطمئنه بیشترین عامل این تعداد تصادف در استان بود.

فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی ادامه داد: عدم توجه به جلو در دو مورد، تجاوز به چپ و سبقت غیرمجاز و همچنین انحراف به چپ نیز هر کدام در یک مورد عامل این تصادفات فوتی بوده است.

سرهنگ فرمانی با بیان اینکه در این ایام تعداد ۱۰ هزار و ۹۰۰ نفر از عوامل انتظامی از ۲۶ اسفند سال ۹۴ تا ۱۴ فروردین ماه سال جاری در آماده باش کامل بوده و به مردم و مسافران ارائه خدمت کردند گفت:همچنین در این ایام، شش هزار و ۸۰۰ نفر از سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان که مرتبط بودند، با پلیس همکاری می کردند.