به گزارش افکارنیوز،

حجت جباری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: به حمدالله با بارندگی هایی که طی سال آبی گذشته در حوزه دریاچه ارومیه صورت گرفته شاهد افزایش سطح تراز آب دریاچه ارومیه هستیم.

وی تصریح کرد: بطوریکه در فروردین سال جاری سطح تراز97/1270 متر بالاتر از سطح آب های آزاد رسیده است که این سطح ترراز با مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته حدود 27 سانتیمتر بالاتر است.

جباری افزود: نسبت به 31 شهریور سال گذشته یا ابتدای سال آبی 94- 95 نیز سطح تراز حدود 89 سانتیمتر بالاتر رفته است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه طی 10 سال گذشته هر سال سطح تراز بطور متوسط 32 سانتیمتر معمولا پایین تر از سال گذشته اش بود گفت: اما خوشبختانه با بارندگی ها و اقداماتی که در حوزه دریاچه ارومیه انجام شده میزان وردی به دریاچه امسال زیاد بوده و شاهد افزایش سطح تراز تا 89 سانتیمتر نیز بودیم.

به گفنه جباری بخشی از این افزایش سطح تراز طبیعی بوده و بر اساس بارندگی هایی که در سطح حوزه در فصل زمستان و بهار انجام شده ورودی آب به دریاچه را چه از طریق آب سطحی و چه از لحاظ بارندگی افزایش داده است.

وی اظهار کرد: اما اقداماتی که ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه نیز در این حوزه انجام داد و تعدادی پروژه تاثیر گذار انجام داد از جمله آن لایروبی رودخانه ها و اتصال زرینه رود و سیمینه رود از دیگر عواملی بود که باعث شد وروردی آب به دریاچه تسهیل شود.

جباری افزود: طبق بررسی های انجام شده نیز میزان ذخیره برفی در ارتفاعات مناسب بوده و پیش بینی می شود با این وضعیت افزایش سطح تراز ادامه داشته باشد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مساحت آب دریاچه ارومیه طبق آخرین گزارش های ماهواره ای که هر 15 روز یک بار صورت می گیرد 2 هزارو 500 کیلومتر مربع بود که انتظار می رود این رقم اکنون به 2700 کیلومتر مربع برسد.