به گزارش افکارنیوز،

هیات متشکل از کشورهای اتریش، آلمان و ایتالیا و به سرپرستی دانشگاه اینسبورگ و در پی مذاکرات سال گذشته در این روستا ساکن شده اند و به مدت دو هفته مطالعات اولیه و اسکن های ژئو مغناطیس را انجام خواهند داد.

فرماندار چایپاره در دیدار با این هیات که چند نفر باستان شناس ایرانی آنها را همراهی می‌کردند، با اشاره به تاریخچه ای از کاوشهای باستان‌شناسی در این منطقه گفت: همه این کاوش‌ها در قلعه اورارتویی بسطام و قبل از انقلاب انجام پذیرفته و این هیأت اولین کاوشگران بعد از انقلاب هستند که در استان آذربایجان غربی کارهای باستان شناسی را انجام می‌دهند.

اصغری با بیان اینکه باستان‌شناسی نوعی انسان شناسی است چون گذشته و پیشینه انسان‌ها را بررسی می‌کند، افزود: این کاوش‌ها و توسعه صنعت گردشگری از اولویت‌های دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان اینکه اورارتوها با پادشاهی روسای دوم 750 سال قبل از میلاد در قلعه بسطام مستقر بوده و بر بخش وسیعی از آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخشی از کشور ترکیه حکمرانی می‌کردند، گفت: یافته‌های باستان‌شناسی از تاریخ 6000 ساله این منطقه خبر می‌دهد.

درویش زاده سرپرست گروه باستان شناسی نیز در این دیدار گفت: دانشگاه اینسبورگ مطالعات زیادی در زمینه تمدن اورارتویی داشته است و قبل از ایران در کشورهای آذربایجان و گرجستان مطالعات وسیعی داشته‌اند و اکنون نیز در ارمنستان مشغول کاوش هستند.

وی اضافه کرد: این فعالیت‌ها با بازدید اولیه در تابستان سال قبل و درپی انجام تفاهم نامه سفیر اتریش در ایران و پژوهشگاه باستان‌شناسی ایران آغاز شده است و به مدت چهار سال و در فصول کاری مختلف انجام خواهد شد.