به گزارش افکارنیوز،

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در خصوص داروی PHR۱۶۰ که پیش‌تر  به عنوان داروی پیشگیری از عوارض ریوی کرونا معرفی شده بود، اظهار کرد: این اسپری بعد از دریافت مجوز تولید مجددا مورد آزمایش قرار گرفت و تحقیقاتی روی آن انجام شد.

او افزود: باید آزمایش در حجم وسیع‌تری انجام و مشخص شود که دارو تا چه حد کارایی دارد و ما اگر حرف اثربخشی بخواهیم بزنیم باید متوجه شویم که این تاثیر روی چه بخشی از بدن و به چه میزان است.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر در فرایند کار تحقیقاتی این دارو هستیم، ولی باتوجه به اینکه این دارو مجوز لازم را نیز کسب کرده و وارد بازار شده است می بینیم که دارو  تاکنون عارضه‌ای نداشته است.

او با اشاره به تأثیر و خاصیت داروی PHR۱۶۰ ادامه داد: یک‌سری داروها وجود دارند که باعث تحریک کولینرژیک می‌شوند و هرکس کولینرژیکش فعال شود، التهاب ریه‌اش نیز کمتر می‌شود. در طب گیاهی دیده شده است که هرگاه قصد داشتند ورم ریه را کم کنند از کولینرژیک ها بهره می‌گرفتند و این دارو از همین شرایط بهره می‌برد و منجر به کاهش التهاب ریه می‌شود البته هنوز نیاز به تحقیق بیشتری وجود دارد.

او  تاکید کرد:  PHR۱۶۰  یک داروی کمکی است و به طور مستقل استفاده نمی‌شود و برای استفاده عموم و در سطح گسترده باید منتظر نتایج تکمیلی تحقیقات ماند.