به گزارش افکارنیوز،

محمدسعید سیف مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اصحاب رسانه، گفت: طرح تحول جامعه و صنعت تدوین شد و ۴۴ اقدام مشخص در این طرح وجود دارد. فرصت مطالعاتی سالانه برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته می‌شود که ۱۱۴ نفر از اعضای هیات علمی در زمینه صنعت و مسائل اجتماعی و فرهنگی جذب شده اند. مراکز هدایت شغلی نیز شکل گرفته اند و ۴۰ دانشگاه دوره‌های مهارت آموزی، کارآموزی و شغلی را دارند. ماموریت گرایی نیز بحث دیگر است که درصدد هستیم دانشگاه‌ها را ماموریت محور کنیم.

او در ادامه بیان کرد: در طرح‌های ارتباط دانشگاه با صنعت بیش از ۲۰۰ نفر جذب دانشگاه‌ها شدند که در هر دانشگاه به توسعه فعالیت‌های تقاضا محورِ دانشگاه کمک می‌کنند. ۱۳ قراداد کلان نفتی بین دانشگاه‌ها و وزارت نفت منعقد شده است که دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه نقش مهمی داشته باشند.

مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم افزود: هیات علمی‌های پیشرو در زمینه ارتباط با صنعت شناسایی می‌شوند و به آن‌ها توجه خواهد شد.

سیف بیان کرد: برای حل مسائل کشور ایجاد شبکه سازی بین دانشگاه ها نیز مطرح شده است که در جهت مهارت افزایی و ماموریت گرایی خواهد بود. مبلغ قرارداد‌های ۱ سال اخیر ۲ هزار و ۱۳۷ میلیارد تومان بوده که ۸۴۲۷ قرارداد منعقد شده است. با بررسی تعداد قراردادهای ارتباط دانشگاه با صنعت متوجه می‌شویم که تقریبا هر دانشگاه درگیر حل ۱۰۰ مسئله کشور شده است که امیدواریم در بهبود وضعیت جامعه اثر بخش باشد.

محسن شریفی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم، گفت: در بحث کمیت مقالات هر آنچه در سطح بین المللی منتشر کردیم به همان میزان در نشریات داخلی هم مقاله تولید کرده ایم.

او در ادامه بیان کرد: مجلاتی که مجوز‌های خود را از وزارت علوم و بهداشت می‌گیرند بین ۴۰ تا ۵۰ هزار مقاله در سال منتشر کرده اند که تعداد کمی از آن‌ها در بخش‌های بین المللی نمایه می‌گیرند. برنامه جدی برای بین المللی سازی نشریات داخلی مخصوصا نشریات علوم انسانی داریم.

شریفی در ادامه افزود: سهم ایران از کل استنادات دنیا که یک شاخص کیفی است در پایگاه‌های وب آو ساینس بالای ۱.۵ شده است که سال گذشته ۱.۳ درصد بوده است. سهم کلی استنادات در پایگاه اسکوپوس به ۳ رسیده است که سال قبل سهم ایران ۱.۴۶ بود.

محروم شدن از وام‌های خارجی و فاینانس‌های حوزه علم به دلیل تحریم‌ها

عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در این نشست گفت: در بخش آزمایشگاه مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنیم بحث استقرار نظام اچ اس ئی است.

او در ادامه بیان کرد: در قانون آمده و تصویب شده یک میلیارد دلار به بخش آزمایشگاه‌های کشور اختصاص داده شود تا از وام‌های خارجی و فاینانس استفاده کنند. در سال ۱۳۹۷ فراخوان عمومی به دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت علوم برای استفاده از وام‌های خارجی داده شد که یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار اعلام نیاز شد. آزمایشگاه اچ اس ئی پیوند دهنده پژوهش به فناوری است. اما به دلیل تحریم‌ها نتوانستیم از این اچ اس ئی‌ها استفاده کنیم.

نیسی در ادامه بیان کرد: وقتی اساتید می‌توانند به علم روز دسترسی پیدا کنند که به مقالات روز دنیا مثل اسکوپوس و وب آو ساینس دسترسی داشته باشند. سال گذشته ۹ میلیون یورو کمک به این حوزه تخصیص یافت تا بتوانیم به بانک‌ها و منابع متصل شویم که به دلایل تحریم و مسائل ارزی به نتیجه نرسید.