به گزارش افکارنیوز،

فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: امسال بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) برای تمامی زیرنظام‌های آموزشی شامل دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزشی عالی غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت جداگانه از انتخاب رشته کنکور انجام شد.

سخنگوی سازمان سنجش و آموزش کشور در ادامه بیان کرد: ثبت‌نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در مرحله پذیرش سراسری مهر ۱۳۹۹  از ۵ مرداد آغاز شده  و ساعت  ۲۴ شبه گذشته (دوشنبه، ۱۴ مهر) به پایان رسید. 

زرین آمیزی در ادامه با بیان اینکه  ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های تحصیلی پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) منحصرا به صورت اینترنتی صورت گرفت ادامه داد: داوطلبان فرصت داشتند در این مهلت با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه شرایط و ضوابط اقدام به انتخاب ۱۰۰ کد رشته کنند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان سنجش گفت: از ۳۹۴ هزار و ۲۳۳ نفر ظرفیت این دوره ها و بر اساس آمار نهایی فقط ۲۵۶ هزار و ۶۷ نفر برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مهرماه ۱۳۹۹ ثبت نام و انتخاب رشته کردند. 

زرین آمیزی در ادامه افزود: ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود. بر این اساس داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور ندارند. 

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه افزود: در این دوره های بدون آزمون ۲۲ هزار و ۳۳۳ نفر ظرفیت معادل ۵ درصد در دوره های روزانه پذیرش می شوند و ۳۷۱ هزار و ۹۰۰ نفر ظرفیت، در دوره‌های شهریه پرداز پذیرش می شوند.

بر این اساس با توجه به ظرفیت رشته‌های بدون کنکور فقط برای ۶۴.۹۵ درصد از این ظرفیت ثبت نام صورت گرفته است.