به گزارش افکارنیوز،

سل گاوی یک نوع بیماری مزمن است که گاو‌های شیری و گاومیش‌ها به آن مبتلا می‌شوند و در مواردی سایر گونه‌های پستانداران را نیز درگیر می‌کند، معمولا سل گاوی در طیف گسترده‌ای از گونه‌های حیات وحش مثل علف خواران کوهی، آهو و گوشت خواران اتفاق می‌افتد.

تنها گزارش تأیید شده ابتلا به این بیماری در نشخوارکنندگان وحشی ایران، گوزن زرد ایرانی در پارک پردیسان بوده و جالب است بدانید که باکتری عامل بیماری سل گاوی می‌تواند انسان را نیز مبتلا کند. بیماری سل به عنوان یک بیماری عفونی مشترک و قابل انتقال بین انسان و دام بوده و پیشگیری از آن اهمیت فراوان دارد و عامل آن یک نوع باکتری است.

تشخیص بالینی بیماری سل گاوی مشکل است و معمولا یک بیماری مزمن و ناتوان کننده در گاوهاست که گاهی به صورت حاد در می‌آید. در انسان‌ها بیماری سل گاوی می‌تواند غدد لنفاوی، استخوان‌ها، مفاصل، پوست و سیستم ریوی را درگیر کند.

این بیماری از طریق استنشاق ریزگرد‌های عفونت زا انتقال پیدا می‌کند و باکتری این بیماری از طریق زخم و خراش روی پوست و از راه چشم، دهان و بینی منتقل می‌شود.

همچنین ممکن است این بیماری از طریق خوردن گوشت آلوده خوب پخته نشده یا شیر غیر پاستوریزه و فرآورده‌های لبنی آلوده انتقال پیدا کند، بنابراین باید هنگام تماس با هرگونه بافت مشکوک مراقب باشید و از دستکش استفاده کنید و پس از تماس با جانور آلوده، لباس‌ها، چاقو و دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید.