به گزارش افکار نیوز به نقل از مهر، وزیر راه و شهرسازی دو ماه قبل در حاشیه جلسه شورای مسکن و حمل و نقل استان اردبیل در جمع خبرنگاران اعطای تسهیلات ۲۵۰ میلیون ریالی را برای خانه دار شدن خبرنگاران نوید داد که با اعلام بی اطلاعی مسئولان شوک دوباره ای بر اعتماد خبرنگاران به وعده های مسئولان وارد کرد.

طبق اظهارات علی نیکزاد وام مسکن خبرنگاران ۲۵۰ میلیون ریال است و خبرنگاران می توانند در شهرهای بزرگ با هفت درصد و در شهرهای کوچک با چهار صد این وام را دریافت کنند.

وی در این جلسه با بیان اینکه این وام در هیئت دولت تصویب شده است، اضافه کرده بود ابلاغ وام مسکن خبرنگاران به همه بانکها به جز بانک مسکن صورت گرفته و خبرنگاران با معرفی ادارات ارشاد استانها می توانند این وام را دریافت کنند.

ردیف بودجه بانکها وام خبرنگاری نمی شناسد

اعلام ابلاغ این وام به بانکها که پس از کش و قوسهای متعدد در وزارت ارشاد و تصویب نهایی و اعلام مبالغ متفاوتی از ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال بارقه ای از امید را در بین خبرنگاران ایجاد کرده بود، هم اکنون با اظهار بی اطلاعی بانکها و مدیران ارشاد استان در هاله ای از ابهام بوده و حتی خبر ابلاغ آن نیز با تردید مواجه شده است.در پی اظهارات وزیر راه و شهرسازی تلاش خبرنگار مهر برای پیگیری خبر نشان داد که بانکهای عامل از طرح مذکور بی اطلاع بوده و هیچ یک از بانکهای دولتی و شعب اصلی و فرعی آن اطلاعی از موضوع نداشته و در ردیف بودجه خود وام خبرنگاری را در دستور کار ندارند.

شرفی: اگر تسهیلاتی هم باشد، نشنیده ام

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار بی اطلاعی از سخنان وزیر راه و شهرسازی، گفت: چیزی از این طرح نشنیده ایم و برای بررسی موضوع و صحت آن از طریق معاونت مطبوعاتی کشور اقدام خواهیم کرد.

منصور شرفی تصریح کرد: در صورتی که این طرح در وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شده باشد به نظر می رسد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعی از آن ندارد چراکه در غیر این صورت پیاده سازی آن به ادارات استانی ابلاغ می شد.

یک هفته از اظهارات شرفی مبنی بر پیگیری موضوع، معاونت مطبوعاتی ارشاد اسلامی استان اردبیل به خبرنگار مهر گفت: پیگیری از طریق معاونت مطبوعاتی پاسخی نداشته و به نظر می رسد تعامل بین دو وزارتخانه متولی وجود ندارد.

مظفری گفت: تا کنون خبری از اعطای وام مسکن خبرنگاری در دستور کار این معاونت نبوده و اداره ارشاد اسلامی استان اردبیل پیگیری خود را ادامه خواهد داد.

مسکن و شهرسازی خانه به خبرنگاران نمی دهد

همچنین مدیر کل مسکن و شهرسازی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام بی اطلاعی از اظهارات وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: مسکن و شهرسازی خانه به خبرنگاران نمی دهد و دستور وزیر به ما ابلاغ نشده است.

شهرام بابا خانی عنوان کرد: می توان با پیگیری این موضوع صحت و سقم آن را مشخص کرد اما به نظر می رسد این طرح در خود وزارت خانه مسکوت مانده است.

بلا تکلیفی مسکن مهر خبرنگاران

در عین حال علاوه بر معلق ماندن وام مسکن خبرنگاران اعطای مسکن مهر به خبرنگاران نیز سوال بی پاسخ دیگر آنها است که به نظر می رسد با اظهار بی اطلاعی مسئولان نمی توان تا مدتی پاسخ قانع کننده ای برای آن یافت.پیش از این استاندار اردبیل در بازدید از طرحهای عمرانی اردبیل با اظهار بی اطلاعی از افتتاح یا عدم افتتاح مسکن مهر خبرنگاران پیگیری آن را در دستور کار خود قرار داده بود که تا کنون نتیجه ای نداشته است.

سید حسین صابری با تاکید بر ضرورت تامین رفاه و سلامت روانی برای خبرنگاران اضافه کرده بود در خصوص خانه دار شدن خبرنگاران برنامه هایی اجرا شده اما جزئیات آن را نمی دانم، اما این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

درحالی که نهادهای مسئول با اظهار بی اطلاعی از طرحهای ابلاغ شده یا نشده بار دیگر خبرنگاران را بی پاسخ گذاشتند بسیاری از فعالان رسانه بدقولیهای مسئولان را در تامین نیاز اولیه این قشر مانع انجام رسالتهای کاری خود می دانند.

به عقیده خبرنگاران تا زمانی که دغدغه های معیشتی اصحاب رسانه تمام قوت و توان اندیشه آنها را از آن خود کرده باشد نمی توان با فراغ بال به وظایف یکی از مهمترین و سخت ترین حرفه های عصر حاضر جامه عمل پوشاند.

در حالی که خبرنگاران متعهد مهمترین رابطین مسئولان و مردم بوده و با اطلاع رسانی و تحلیل اخبار در شکل گیری بهینه رخدادها نقش بسزایی ایفا می کنند در بسیاری از مواقع مورد بی مهری مسئولان واقع شده و در میان طرحهای متنوع پیشنهادی که به فرجام نرسیده سردرگم می مانند.