به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، سردار اسماعیل احمدی مقدم روز سه شنبه در حاشیه همایش سراسری روسای سازمان بازرسی نیروی انتظامی با حضور در جمع خبرنگاران درباره حمله سایبری به برخی وزارتخانه ها گفت: بررسی این مسئله از حوزه سرقت وظیفه نیروی انتظامی است اما از جهت ایمنسازی و پیشگیری اطلاعات بر عهده خود سازمانها است. درباره حمله سایبری به برخی وزارتخانه ها و سازمانها نیز در حال پیگیری موضوع هستیم. سرنخهایی در این باره به دست آورده ایم که دادستان هم پیگیر ماجرا است.

وی تاکید کرد: پلیس پیش از این درباره زمینه خلاها و رخنه پذیری برخی سایت ها و وزارتخانه ها هشدارهائی داده بود که این هشدارها جدی گرفته نشد. سیستمهای امنیت خارجی دارای اشکالاتی است به همین خاطر استفاده از سیستمهای داخلی و اینترانت ضریب امنیت را بالا می برد.

احمدی مقدم ادامه داد: تشکیل شورای عالی فضای مجازی که به دستور مقام معظم رهبری انجام شد باعثبررسی هرچه بیشتر تهدیدات و فرصتها در این حوزه است که این نظارت باعثخنثی‌شدن تهدیدات می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۴۰ درصد جرایم سایبری توسط پلیس کشف می شود که بر اساس استانداردهای جهانی رقم خوبی است.

خبرنگاری درباره دومین اختلاس بزرگ بانکی پرسید که احمدی مقدم گفت: من در جریان نیستم اما امکان دارد گزارش به بخش جرایم اقتصادی و پلیس آگاهی ارسال شده باشد. گاهی دستگاه قضائی پرونده هایی را برای بررسی به ضابط واگذار نمی کند.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین در خصوص آمادگی پلیس برای تامین امنیت دور دوم انتخابات مجلس اظهار داشت: در این زمینه پیش بینیهای لازم انجام شده است. حساسیت مرحله دوم از مرحله اول کمتر است اما پلیس برآوردهای لازم را داشته است.

وی با اشاره به افزایش آمار سرقت خودرو در سال جاری گفت: در فروردین امسال آمار جرایم کاهش داشت و تنها در سرقت خودرو شاهد افزایش آمار تا ۲۰ درصد بودیم. البته کشفیات خودروهای سرقت شده نیز سه درصد افزایش داشته است. در گذشته مردم اقدام به قفل و زنجیرکردن خودروی خود میکردند اما دیگر به این موضوع توجه نمی شود.