سید مجتبی تقوی نژاد معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به هفته‌ کتاب و کتابخوانی و برنامه‌های مترو تهران برای این هفته، اظهار کرد: ما چند برنامه را برای این هفته در نظر گرفته ایم، کتاب صوتی را طراحی کرده ایم و با مشارکت مسافرین در بعضی از ایستگاه‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: کتاب صوتی به این صورت است که از مسافرینی که عجله‌ کمتری دارند دعوت می کنیم در استودیو‌های ما حاضر شوند و صفحاتی از یک کتاب را بخوانند. 

وی ادامه داد: ما صدای مسافرانی که صفحات این کتاب‌ها را می‌خوانند ذخیره می‌کنیم و در برنامه‌های مختلفی که داریم از طریق صفحات اجتماعی و رادیو مترو پخش می‌کنیم که در واقع هم مسافران را به کتاب خوانی تشویق می‌کنیم و هم اینکه صدای یک مسافر را پخش می‌کنیم که یک کار فرهنگی دو جانبه است و مسافرین وارد یک تعامل با معاونت فرهنگی و اجتماعی مترو می‌شوند.

تقوی نژاد تصریح کرد: کار دیگری که انجام شده، سازه‌های حجمی را در ایستگاه میدان ولیعصر آماده کرده ایم که پنج کتاب با عنوان‌های مختلف است. سازه‌های حجمی به شکلی است که کتاب از زمین بیرون آمده و جلد و طراحی آن برای مسافران می‌تواند جذاب باشد و آن‌ها را تشویق به خواندن کتاب می‌کند.

معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران بیان کرد: در قطار‌های ما تعدادی کتاب انتخاب شده که صفحات منتخب آن‌ها در قطار‌ها نصب می‌شود و مسافرانی که در قطار هستند، با مطالعه این کتاب‌ها یا علاقه مند می‌شوند که این کتاب‌ها را کامل بخوانند و یا حداقل چند پاراگراف از این کتاب‌ها را در حین سفر بخوانند.

وی ادامه داد: پادکست مفصلی نیز درباره‌ کتاب و کتابخوانی تهیه کرده ایم که در ایستگاه‌ها پخش می‌شود و مسافران می‌توانند با گوش کردن به آن‌ها که در همه‌ ایستگاه‌های منتخب پخش می‌شود، به موضوع کتاب و کتابخوانی توجه بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: کار دیگری که همراه با اپلیکیشن‌های ارائه‌ کتاب انجام دادیم این است که فضایی را آماده کرده‌ایم تا مسافران با اسکن کد‌های کیو آر مربوط به این اپلیکیشن به کتاب‌ها ورود کنند و یک سری کتاب‌ها به رایگان بوده و به صورت صوتی و فایل است. این خدمت برای اولین بار است که توسط مجموعه مترو ارائه می‌شود.