مسعود باقرزاده کریمی مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آخرین وضعیت لایروبی تالاب میانکاله اظهار کرد: لایروبی تالاب میانکاله موافق و مخالفانی دارد که برای رسیدن به یک نتیجه نهایی بنا شده تا مطالعات تخصصی زیست محیطی در این زمینه صورت گیرد تا آسیب کمتری به این تالاب وارد شود.

او با اشاره به اینکه لایروبی تالاب میانکاله می‌تواند این تالاب را نابود کند، گفت: لایروبی تالاب میانکاله سبب می‌شود تا آب از این تالاب خارج و به مرور زمان خشک شود و متأسفانه تصمیماتی در این زمینه گرفته می‌شود که هیچ دلسوزی در آن برای این تالاب نیست.

گفتنی است، پیش از این در سال‌های گذشته لایروبی تالاب میانکاله حواشی و مخالفان زیادی داشته است، به نوعی که عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در این باره طی چند ماه اخیر گفت: تأمین حقابه تالاب از منابع آب بالادست و رفع انسداد‌های صورت گرفته در آبراهه‌های ورودی به تالاب، کاهش مصرف آب در حوضه آبخیز و احیای آب‌های زیرزمینی و فعالیت‌هایی نظیر آن از جمله اقدامات انجام شده برای حفظ این تالاب با ارزش ملی و بین المللی است.

او تصریح کرد: سازمان محیط زیست اعتقاد راسخ دارد که مشکل اصلی تالاب میانکاله نه در دریا، بلکه غالباً در خشکی و حوضه آبخیز تالاب است و لایروبی تنگه‌های حدفاصل خلیج گرگان و دریا مشکلات عدیده تالاب را حل نخواهد کرد و حتی موجب تشدید مشکلات موجود خواهد شد.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه علت مخرب بودن تعمیق و لایروبی تنگه‌ها این است که در صورت بالا آمدن آب دریا لایروبی صورت گرفته بی اثر شده است، بیان کرد: این امر صرفاً هزینه‌های زیاد اقتصادی ناشی از عملیات پرحجم لایروبی یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب رسوب برداری و زیست محیطی تخریب زیستگاه‌های این منطقه به وجود خواهد آورد.