راحله عسلی گفت: کیست های تخمدان ساختمان های کیسه مانند پر از مایع در تخمدان هستند و شایع ترین آن ها در سنین نوجوانی و باروری کیست های عملکردی است.

عسلی با بیان این که استعمال دخانیات و ماری جوانا خطر کیست های عملکردی را افزایش می دهد، اظهار داشت: کیست های عملکردی شامل کیست های فولیکولی و جسم زرد است که خوش خیم هستند و به طور معمول باعث ایجاد علایم نمی شوند و نیاز به جراحی ندارند .

وی کیست های فولیکولی را جزو شایع ترین کیست های عملکردی معرفی کرد و افزود: اگر قطر فولیکول بیش از 3 سانتی متر باشد ، می توان آن را به عنوان کیست در نظر گرفت و به ندرت اندازه آن ها از 8 سانتی متر بیشتر می شود..

وی ادامه داد: این کیست ها به طور معمول بدون علایم هستند و به طور اتفاقی در معاینه و یا سونوگرافی تشخیص داده می شوند و ممکن است پاره شوند، پیچ بخورند و یا باعث درد شدید در زیر شکم شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان این که کیست های جسم زرد شیوع کمتری نسبت به کیست های فولیکولی دارند، عنوان کرد: کیست های جسم زرد نیز ممکن است پاره شوند و نیاز به جراحی داشته باشند و کیست های پاره نشده جسم زرد ممکن است باعث درد شود که به دلیل خونریزی در داخل حفره کیست است.

وی خاطرنشان کرد: قرص های پیشگیری از بارداری باعث پسرفت کیست نمی شود ، اما با سرکوب دلیل ایجاد کیست خطر ایجاد آن را کاهش می دهد و کیست خودبخودی پسرفت می کند.

عسلی ، با بیان این که تخمدان پلی کیستیک با نازایی و خونریزی های نامنظم قاعدگی همراه است، گفت: تخمدان پلی کیستیک با علایمی نظیر افزایش موهای زائد و افزایش فاصله بین قاعدگی و ... خود را نشان می دهد و بهترین راه درمان آن ورزش منظم و کاهش وزن است.