به گزارش افکارنیوز،

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خبرنگاران از ارائه گزارشی در خصوص فعالیت‌های شبکه شاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و اظهار کرد: در این جلسه مراحل رشد و توسعه شبکه شاد نمایش داده شد و اعضای شورا با کارکرد‌های شبکه آموزش دانش‎آموز (شاد) آشنا شدند.

او افزود: با پدیده‌ای روبه‌رو شده ایم که نظام آموزشی را در مخاطره قرار داده است، زمانی که امکان حضور دانش آموزان در مدرسه نبود ناگزیر به ارائه تدبیر بوده ایم، شبکه شاد یک مولود شش‌ماهه است که توانسته به بزرگ‌ترین نرم‌افزار و سکویی که ارائه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات را انجام می‌دهد، تبدیل شود.

استفاده هم‌زمان بیش از ۳۲۸ گیگابایت بر ثانیه  در شبکه شاد

حاجی میرزایی تصریح کرد: بیش از ۱۲ میلیون نفر از دانش آموزان و ۷۰۰ هزار معلم و ۱۰۰ هزار مدیر در شبکه شاد فعال هستند و رکورد استفاده هم‌زمان بیش از ۳۲۸ گیگابایت بر ثانیه را پشت سر گذاشتیم و ۶۰۰ هزار ارتباط زنده را داشته ایم.

او ادامه داد: حضور هم‌زمان بیش از دو میلیون نفر را در شبکه شاد داشتیم و به‌طور متوسط ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در روز حداقل یک ساعت و ۵ دقیقه در شاد فعال هستند و این اعداد بسیار بزرگی است.

وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: طبیعتاً برخی از مناطق و یا مدارس با مشکلاتی روبه‌رو هستند، اما همه‌کسانی که از شاد استفاده می‌کنند، می‌دانند که هر هفته نسبت به هفته قبل اشکالات شاد کمتر می‌شود و تیم‌های ورزیده، متعهد و مصممی درصدد رفع این مشکلات هستند امیدوارم این شبکه بستر مناسبی برای ارائه خدمات آموزشی باشد.

او اضافه کرد: عده‌ای به دلیل عدم امکانات ازجمله نداشتن تبلت و گوشی هوشمند به شبکه شاد دسترسی ندارند و یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که ممکن است اینترنت نداشته باشند جای نگرانی در این خصوص نیست، چرا که آموزش‌های ما از طریق تلویزیون ارائه می‌شوند و در آموزش‌های تلویزیونی دقیقه مطابق برنامه زمان‌بندی مدارس دروس به‌طور کامل ارائه می‌شوند و مدیران نیز اوضاع را کنترل می‌کنند و با دانش آموزان در تماس هستند و رفع اشکال می‌کنند.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: امیدوارم سال تحصیلی متفاوت امسال را باکیفیت خوب و با کمترین آسیب بتوانیم  پشت سر بگذاریم.

او ادامه داد: معتقدیم آموزش حضوری نباید تعطیل شود می‌توانیم دانش آموزان را گروه‌بندی کنیم تا بارعایت فاصله اجتماعی در مدرسه حضور یابند و ارتباط حضوری داشته باشند و این برای همه ما بهتر است از ستاد ملی کرونا خواسته ایم تا در این زمینه کمک کند. مناطقی داریم که آمار دانش‌آموزانش بسیار کم است مانند مناطق روستایی و عشایری و حدود ۳۵ درصد از مدارس ما آمار دانش‌آموزی آن‌ها زیر ۵۰ نفر است بنابراین این‌گونه مدارس بدون مشکل می‌توانند به کارآموزشی خود ادامه دهند.

حاجی میرزایی افزود: از دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا تبعیت می‌کنیم، اما پیشنهاد، تأکید و درخواست ما این است که مجال داشته باشیم در مناطقی که امکان‌پذیر است آموزش را به‌صورت حضوری ارائه دهیم این کار برای دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی فوق‌العاده اهمیت دارد و آن‌ها باید در هفته حداقل یک تا دو روز را حتی با خانواده در مدرسه حضور یابند تا اطمینان حاصل کنیم که کار آموزش به‌خوبی انجام می‌شود.

او تصریح کرد: این موضوع جزو طراحی‌ها و برنامه‌های ما بوده و پیش‌بینی‌شده است که دانش آموزان پایه اول دبستان حتماً به‌صورت حضوری و با رعایت دستورالعمل‌ها در مدرسه باشند بنابراین به‌محض اینکه ستاد کرونا این مجوز را به ما بدهد قطعاً این کار را انجام خواهیم داد.