ناصر ابراهیمی بخشدار ویژه خارک گفت: آتش سوزی در پتروشیمی خارک ساعت ۱۷ امروز شروع شد و در ۱۵ دقیقه مهار شد اما پنج مصدوم به دنبال داشت که یکی از مصدومان در بیمارستان صنعت نفت خارگ جان باخت و یکی از مصدومان هم حال وخیمی دارد.

او ادامه داد: در تلاش هستیم که چهار مصدوم حادثه، با بالگرد یا شناور ناجی به بیمارستان سوختگی گناوه منتقل شوند.

بخشدار ویژه خارگ ادامه داد: پتروشیمی خارک در حال تعمیرات سالانه بود که به طور معمول ۱۵ روز طول می‌کشد و امروز در دومین روز از این تعمیرات، این حادثه رخ داد.

ابراهیمی درباره نحوه وقوع حادثه گفت: مخازنی کوچک در پتروشیمی وجود دارد که مواد پتروشیمی به صورت روزانه در آن نگهداری می‌شود و پس از کیفیت سنجی این مواد به مخازن بزرگ فرستاده می‌شود.

او بیان کرد: از مایعی به نام لیونل برای شتسشوی این مخازن کوچک استفاده می‌شود که مقداری از این مایع وارد کانال آب شده بود که هنگام جوشکاری دچار اشتعال شد و این حادثه رخ داد.

مجتمع پتروشیمی خارک دو واحد دارد که واحد تولید پروپان و بوتان مایع، گوگرد و نفتا سال ۱۳۴۸ راه‌اندازی شده و واحد تولید متانول از سال ۱۳۷۸ کار خود را شروع کرده است.

این مجتمع سالانه ۶۶۰ هزار تن متانول، ۱۷۰ هزار تن گوگرد، ۱۱۵ هزار تن پروپان، ۱۲۰ هزار تن بوتان مایع و ۷۰ هزار تن نفت یا گسولین تولید و صادر می‌کند.

جزیره خارگ، در ۵۷ کیلومتری بوشهر واقع شده است و بیش از ۹۰ درصد نفت کشور از این جزیره صادر می‌شود.