به گزارش افکارنیوز،

ممنوعیت امکانات دهی به مناطقی که اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز کرده‌اند مانع ارائه خدمات عمومی و شهری به این مناطق می شود.

عبدالرضا چراغعلی سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران درباره امکانات دهی به مناطقی که اقدام به ساخت و ساز غیر مجاز کرده‌اند، اظهار کرد: مطابق قانون ارائه خدمات و امکاناتی مثل آب، برق و گاز به مناطقی که ساخت و ساز غیرمجاز دارند، ممنوع است.

وی ادامه داد: طی سالیان گذشته توصیه‌های مدیریتی مختلفی در این باره مطرح شده است، اما بنده با ارائه خدمات به هر گونه ساخت و ساز غیر مجازی مخالف هستم، برخی از شرکت‌های خدمات رسان، خدمات موقتی را ارائه می‌دهند که آن‌ها چارچوب قانونی خود را دارند و بحث جداگانه‌ای است.

چراغعلی تصریح کرد: در قانون، تفکیکی بین محله‌های فقیر و ثروتمند وجود ندارد و ساخت و ساز غیر مجاز برای همه به صورت یکسان ممنوع اعلام شده است، اما ما برای هر منطقه به دنبال راهکاری جداگانه هستیم و ملاحظاتی را برای محلاتی که قشر ضعیف در آن سکونت دارند، در نظر می‌گیریم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با اشاره به اینکه شهرداری ‌ها موظف به برون سپاری فعالیت‌های خدماتی، عمرانی و … ارائه شده به مردم هستند، گفت: در بررسی‌هایی که از عملکرد شهرداری‌ها داشتم، غیر از شهرداری تهران که شرایط خوبی دارد، اکثر شهرداری‌های استان در این قضیه بسیار ضعیف عمل کرده‌اند.

وی بیان کرد: برون سپاری یکی از اصلی ترین نگاه‌هایی است که شهرداری‌ها باید در فعالیت‌های خدماتی، عمرانی، خدمات روزانه و حتی فعالیت‌های اداری تمهیدات آن را پیش بینی کنند و ملاک ارزیابی حوزه عمرانی استانداری از شهرداری‌ها و شوراهای شهر استان همین موضوع خواهد بود.

وی ادامه داد: شوراها مطابق قانون باید در موضوع برون سپاری به شهرداری‌ها کمک، برنامه ریزی و هم فکری کنند. اکنون که در فصل بودجه نویسی برای سال آینده هستیم، این موضوع را باید مد نظر بگیرند و بودجه برای شهرداری‌هایی که برون سپاری را انجام می‌دهند، تأیید می‌شود.

چراغعلی با بیان اینکه موضوع برون سپاری با همکاری بخش خصوصی و نظارت شهرداری انجام می‌شود، تصریح کرد: این کار باعث می‌شود تا شهرداری‌ها درگیر روزمرگی نشوند و با کمک  بخش خصوصی اقدامات شهری را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: شهردار زمانی که درگیر مسائل خرد و کوچک شهری شود، نمی‌تواند موارد اصلی و بزرگ تر را حل و فصل کند.