نحوه ثبت نام اتباع خارجی در کنکور دکتری تشریح شد. در ادامه چگونگی ثبت نام اتباع خارجی در کنکور دکتری ۱۴۰۰ را برایتان آورده ایم.

ثبت نام آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۰ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد، پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی  از یکشنبه،۲ آذر آغاز شده است و تا یکشنبه، ۹ آذر ادامه دارد.

داوطلبان شرکت کننده اتباع غیر ایرانی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی این آزمون برای شرکت در این آزمون باید دارای شرایط زیر باشند و بند مربوط در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی را، علامت گذاری کنند.

۱- کلیه اتباع غیر ایرانی متقاضی تحصیل در رشته ها، مقاطع و دوره‌های مختلف تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، مشمول شرایط و ضوابط اعلام شده از سوی سازمان امور دانشجویان هستند.

۲ -فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران و دارای اقامت قانونی مجاز به شرکت در آزمون مقطع دکتری بوده و در صورت شرکت اتباع غیر ایرانی مقیم سایر کشورها، پذیرش آنان «لغو» می‌شود.

۳- حداکثر مدت تحصیل مجاز در مقطع دکتری برای آن دسته از متقاضیان تحصیل که در چارچوب ضوابط و مقررات سازمان سنجش در مقطع دکتری پذیرفته خواهند شد، چهار سال است.

۴- متقاضیان تحصیل، ملزم به مطالعه دقیق دفترچه راهنما و رعایت مقررات و ضوابط پذیرش بوده و هیچ عذری مبنی بر عدم اطلاع از مفاد دفترچه‌ها و قوانین از آنان پذیرفته نخواهد شد.

۵- متقاضیان تحصیل غیرایرانی، مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیرمجاز تردد و اسکان اتباع غیرایرانی مندرج در دفترچه راهنمای آزمون نیستند و در صورت قبولی در کدرشته مناطق غیرمجاز، قبولی و پذیرش آنان در آزمون ورودی همان سال «لغو» می‌شود و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از پذیرش این دسته از متقاضیان معذور خواهند بود. توضیح و فهرست مناطق ممنوعه تردد و اسکان برای این داوطلبان، در سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.

۶- در صورت مغایرت شرایط پذیرش و ثبت نام متقاضیان تحصیل با مقررات و ضوابط شیوه نامه، در هر مرحله از ثبت نام و تحصیل با تایید و تشخیص سازمان امور دانشجویان از ادامه پذیرش و تحصیل متقاضی جلوگیری به عمل می‌آید.

۷- پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته‌هایی که منجر به ایجاد تعهداتی برای جمهوری اسلامی ایران شود  از جمله تعهدات استخدامی و رشته‌های خاص و غیرمجاز مندرج در دفترچه راهنمای آزمون ممنوع است.

۸- ایران هیچگونه تعهدی در خصوص صدور مجوز اقامت برای خانواده متقاضیان تحصیل به استثناء همسر و فرزندان دانشجویان ندارد.

۹- متقاضیان تحصیل همانند پذیرش شدگان ایرانی تابع ضوابط و مقررات آموزشی و دانشجویی مؤسسه آموزش عالی محل قبولی خود خواهند بود.

۱۰- پذیرفته شدگان غیرایرانی در دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، موظف به پرداخت شهریه تحصیلی مطابق مصوبات هیات امنای دانشگاه‌های مربوط هستند.

۱۱- چنانچه پذیرفته شدگان در هنگام ثبت نام اولیه آزمون گزینه اتباع غیرایرانی را در بند ۱۶ تقاضانامه ثبت نام علامت نزده باشند، پذیرش آنان لغو می‌شود.

۱۲- جهت ثبت نام داوطلبان غیرایرانی در آزمون مقطع دکتری، شرط معدل الزام نیست.

۱۳- متقاضیان تحصیل غیرایرانی در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار مجاز به تحصیل بوده و تکرار مقطع تحصیلی در دوره‌های روزانه، شبانه، پیام نور فراگیر، جامع علمی کاربردی، بدون آزمون و دانشگاه آزاد و سایر موسسات آموزش عالی ایران ممنوع است و چنانچه در حین تحصیل متقاضیان تحصیل ورودی آزمون دکتری، محرز شود که دانشجو دارای یک مدرک دکتری بوده و با گواهی مدرک مقطع تحصیلی قبلی مجددا با شرکت در آزمون مربوطه در مقطع تحصیلی تکراری پذیرفته شده است، از تحصیل فرد ممانعت بعمل آمده و اخراج محسوب می‌شود. دانشگاه محل تحصیل در این خصوص ملزم به اخذ تعهد از دانشجو در مرحله پذیرش و ثبت نام اولیه است.

۱۴- تحصیل متقاضیان در موسسات آموزش عالی و یا مراکز جامعه المصطفی (ص) العالمیه و مرکز آموزش عالی اهل بیت (ع) بصورت همزمان ممنوع است.

۱۵- دانشجویان غیرایرانی به دلیل تابعیت غیرایرانی مشمول قانون نظام وظیفه نیستند.

 ثبت نام اتباع مذکور در این آزمون منوط به داشتن یکی از مدارک اقامتی یا شناسایی معتبر زیر است:

- گذرنامه دارای حداقل شش ماه مجوز اقامت.

- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

-کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در همان سال براساس اعلام  اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.

- آخرین کارت آمایش معتبر براساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور.

تبصره: پذیرش و ثبت نام اولیه متقاضیان تحصیل فرزندان طالب مرکز جامعه المصطفی (ص) العالمیه بر اساس گذرنامه و اقامت صادره آن مرکز بلامانع بوده و ثبت نام قطعی و ادامه تحصیل آنان منوط به اخذ گذرنامه و روادید تحصیلی و اقامت قانونی هستند.