نحوه استفاده از بیبی چک به عنوان یکی از راههای تست حاملگی اغلا مورد سوال بانوان و خانمها است. اینکه اگر می خواهید بدانید حامله هستید یا نه می توانید از بیبی چک استقاده کنید اما استفاده از آن روش مخصوصی دارد.

بیبی چک چیست؟

بیبی چک همان تست حاملگی است که می توانید در منزل استفاده کنید. بیبی چک میزان HCG در ادرار را اندازه گیری می کند و از همین طریق می توانید با بیبی چک بدانید حامله هستید یا نه

طرز استفاده از بی بی چک چگونه است؟

هر تست بارداری یا بی بی چک دارای مشخصات خاص خود است بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل مربوط به بی بی چکی که خریده اید را کامل خوانده اید. زمانی که تست می کنید همیشه کنترل پنل را بررسی کنید تا مطمئن شوید تست درست عمل می کند. برخی افراد تست را انجام می دهند و چند دقیقه صبر می کنند و بدون آنکه جواب مثبت را ببینند آن را دور می ریزند.

نحوه استفاده از بیبی چک

چه زمان باید از بی بی چک استفاده کرد؟

شما می توانید قبل از عقب افتادن پریودتان بی بی چک را استفاده کنید. در طول خواب شما آب نمی نوشید بنابراین ادرار شما جمع شده و راحتتر اچ سی چی موجود در آن خوانده می شود. تا زمانی که شما قاعدگی تان را از دست بدهید میزان هورمون HCG در ادرار شما به شدت زیاد می شود و شما می توانید هر زمان در طول روز بعد از عقب افتادن پریودتان این تست را انجام دهید.

زمان استفاده از بیبی چک

بی بی چک می تواند بارداری شما را پیش از آنکه پریودتان عقب بیفتد تشخیص دهد اما اگر عقب افتادن قاعدگی صبر کنید، نتیجه دقیق تری به دست آورید. اگر دوره قاعدگیتان نامنظم باشد (هر چهار یا شش هفته پریود می شوید) توصیه می شود تست را یک هفته آخر که احتمال می دهید پریود شوید، انجام دهید.

تست منفی کاذب شایع تر از تست مثبت کاذب است و زمانی اتفاق می افتد که شما تست را خیلی زود انجام بدهید یا در انجام تست اشتباه کنید. اگر تست بارداری منفی شد چند روز صبر کنید اگر پریود نشدید دوباره تست را انجام دهید.

تست مثبت کاذب به این معناست که در ادرار شما هورمون HCG وجود دارد اما شما باردار نیستید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما در دوره درمان باروری به سر می برید. حتی ممکن است نتیجه تست شما مثبت باشد در حالی که دچار سقط جنین یا بارداری شیمیایی شده اید. در این حالت نیز هورمون اچ سی چی در ادرار شما همچنان وجود دارد اما شما دیگر باردار نیستید.

اگر پریودتان عقب افتاده و نتیجه بی بی چک مثبت باشد، شما باردارید! بهتر است پزشکتان را ملاقات کنید تا یک سونوگرافی در هفته ششم یا هفتم بارداری انجام دهید. پزشک همچنین ممکن است یک آزمایش خون برای بررسی سطح hCG انجام دهد. در این سونوگرافی مشخص می شود که بارداری داخل رحم است و چندقلو باردار هستید و همچنین تاریخ دقیقا بارداریتان را مشخص می کند. زمانی که نتیجه بی بی چک مثبت شد دیگر باید مراقب خودتان باشید و در ادامه بارداری ویتامین های لازم در این دوران را استفاده کرده و از عادات بد غذایی دوری کنید.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

تست‌های بارداری خانگی یا بیبی چک اغلب تست ادرار هستند و برای بیشتر زنان، بهترین زمان برای انجام تست‌‌های بارداری چند روز پس از موعد نرمال هر ماه برای شروع پریود است. این تست‌ها مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی یا همان hCG در ادرار را اندازه‌گیری می‌کنند اما فقط وقتی که این هورمون به سطح خاصی رسیده باشد.

اگر این نوع تست را خیلی زود انجام دهید، ممکن است هنوز مقدار هورمون hCG در ادرار به اندازه‌ای بالا نرفته باشد که برای مثبت شدن تست کافی باشد. اگرچه در تبلیغات برخی تست‌ها گفته می‌شود که نتایج زودتری فراهم می‌کنند، اما بیشتر تست‌های ادراری بارداری اگر چند روز پس از موعد نرمال برای شروع پریود گرفته شوند پاسخ دقیقی به شما خواهند داد.

خرید بی بی چک از داروخانه

حتما برندهای مختلفی از بی بی چک را در داروخانه دیده اید و از خودتان پرسیده اید که کدام برند باکیفیت است. بهتر است بدانید که اصلا مهم نیست شما کدام برند را انتخاب می کنید چون همه بی بی چک ها مانند هم عمل می کنند و قرار است سطح هورمون اچ سی جی را در ادرار اندازه بگیرد.

هنگام خرید به تاریخ انقضای روی جعبه دقت کنید و اطمینان حاصل کنید که جعبه دست نخورده است.

برخی برندها ادعا می کنند که می توانند به طور دقیق بارداری شما را پیش از عقب افتادن قاعدگی تشخیص دهند. درست است که ممکن است این تست به قدر حساس باشد که سطوح بالای اچ سی جی ادرار را ثبت کند اما ممکن است بدن شما هنوز به آن سطح نرسیده باشد و به همین دلیل شما جواب منفی کاذب دریافت کنید.

علامت c در بیبی چک

بی بی چک مثبت: یعنی ، علاوه بر خط C ، خط T نیز مشخص شود . یعنی نیاز نیست همرنگ باشند . حتی اگر خطر دوم کمرنگ باشد بی بی چک مثبت در نظر گرفته می شود . کمرنگ بون خط دوم احتمالا بخاطر کم بودن میزان هورمون هست.
بی بی چک منفی: یعنی فقط یک خط ، و آن هم خط C افتاده است . هیچ خط دیگه ای مشاهده نمیشه .

علامت C در بیبی چک

حجم ویدیو: 7.43M | مدت زمان ویدیو: 00:01:56