کرونای انگلیسی نوع جدید و جهش یافته ای از کرونا است که قدرت انتقال آن چندین برابر کرونای چینی است. ویروس کرونای انگلیسی اکنون به نزدیکی مرزهای کشورمان رسیده است.

به گزارش افکارنیوز، هر چند که پیشتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از مشاهده نشدن هیچ گونه ای از کرونای انگلیسی در کشور صحبت  کرده بود، روز گذشته علیرضا رئیسی سحنگوی ستاد مبارزه با کرونا از احتمال ابتلای ایرانیان به ویروس کرونای انگلیسی خبر داد.

به گفته رئیسی با توجه به مشاهده شدن ویروس کرونای انگلیسی در مرزهای شمال شرقی کشور این امکان وجود دارد که ساکنان این مناطق به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا شده باشند. 

 ویروس کرونای انگلیسی قدرت چسبندگی بیشتری به سلولهای تنفسی پیدا کرده و از طرفی قدرت ورود این ویروس به سلولهای تنفسی هم افزایش پیدا کرده است. این دو سبب شده تا این ویروس از قدرت انتقال بالاتری برخوردار بوده و با سرعت بیشتری  منتشر شده و ایجاد بیماری کند.

علائم کرونای انگلیسی

کرونا ی فعلی که در همه دنیا همه گیر شده، کمتر کودکان را درگیر می‌کرد و در صورت درگیری هم قدرت ایجاد علائم شدید را نداشت، اما ویروس کرونای انگلیسی قدرت بیماری زایی بیشتری در کودکان پیدا کرده است.

درباره کرونای انگلیسی چه می دانید؟

محققان می‌گویند نوع جدید ویروس کرونا که در انگلیس پیدا شده، سریع‌تر از سایر گونه‌ها می‌تواند انتقال یابد. نوع جدید این ویروس در اواسط آذر ماه در انگلیس کشف و باعث شد که سایر کشور‌ها محدودیت‌هایی را در زمینه حمل و نقل به این کشور اعمال کنند. چند کشور دیگر نیز از کشف این گونه جدید در کشور خود خبر داده اند.

درست از زمانی که در لندن پایتخت انگلیس قرنطینه عمومی اعلام شد و قفسه مغازه‌ها در آستانه سال میلادی خالی شد می‌توان پیش‌بینی کرد کرونای جهش یافته که در انگلیس شناسایی شده است موضوعی بسیار جدی‌تر از حد انتظار است، آن قدر مهم که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در خصوص آن به توجیه مجامع عمومی بپردازد.

اهمیت کرونا ویروس جهش یافته و یا همان کرونای انگلیسی در قدرت سرایت آن است، سرایتی که می‌تواند دنیا را بیش از پیش تحت‌الشعاع خود قرار دهد، همان طور که این روزها بیش از خبرهای کرونایی شمار مبتلایان کرونای جهش یافته مورد توجه مجامع عمومی است و انگار ابتلای ۳۷ نفر به این ویروس در جنوب انگلیس به مراتب مهم‌تر از ابتلای روزانه بیش از ۶۰۰ هزار نفر به کووید ۱۹ معمولی است؛ ولی واقعاً دنیا تا به امروز چقدر در مورد کرونای انگلیسی یا همان جهش یافته می‌داند.

علائم کرونای انگلیسی

اولین مورد کرونای انگلیسی

اولین نمونه این ویروس جهش یافته در مرد سالمندی با ضعف سیستم ایمنی و در شهر کمبریج کشور انگلستان مشاهده شد که متأسفانه با وجود درمان‌های مداخله‌ای نتیجه این حمله ویروسی منجر به مرگ این بیمار شد که بعد از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد ویروس کرونای موجود در بدن این فرد از نوع جدیدی است.

تفاوت‌های کرونای چینی و کرونای انگلیسی

آنچه تا به امروز اثبات شده قدرت سرایت پذیری بالای ویروس کرونا جهش یافته است، علیرضا جهانبخش متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص دیگر جنبه‌های ویروس کرونای جهش یافته می‌گوید: این ویروس با تغییرات ژنتیکی که پیدا کرده رفتارهای متفاوتی در بحث بیماری‌زایی و سرعت انتقال بیماری از خود بروز داده است و قدرت چسبندگی بیشتری به سلول‌های تنفسی پیدا کرده و از طرفی قدرت ورود این ویروس به سلول‌های تنفسی هم افزایش پیدا کرده است.

جهانبخش ادامه می‌دهد: تغییرات صورت گرفته در ویروس کرونا موجب شده تا بیماری‌زایی این نوع ویروس جدید در کودکان بیشتر باشد در حالی که کرونای فعلی که در همه دنیا همه گیر شده، کمتر کودکان را درگیر می‌کرد و در صورت درگیری هم قدرت ایجاد علائم شدید را نداشت، اما ویروس کرونای انگلیسی قدرت بیماری‌زایی بیشتری در کودکان پیدا کرده است.

همچنین علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ویروس کرونای انگلیسی را جوان‌کش دانست تا مشخص شود ویروسی که تا به حال به کشورهای زیادی نیز سرایت پیدا کرده است خطر جدی برای جوانان و سنین پایین دارد.

آیا کرونای انگلیسی کشنده‌تر است؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون تفاوتی در شدت کشندگی این ویروس جدید با ویروس کرونای فعلی مشاهده نشده، اما با توجه به اینکه تغییرات و رفتارهای ویروس قابل پیش‌بینی نیست، این نگرانی وجود دارد که در آینده میزان کشندگی این ویروس افزایش یابد.

کرونای انگلیسی به ایران رسیده است؟

این سوال از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا جهش یافته مطرح شد و باعث لغو پروازهای ایران به انگلیس نیز شد و آنقدر مهم بود که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پاسخ به آن روی آنتن زده شبکه خبر برود و توضیحاتی ارائه کند.

نمکی در این خصوص گفت: به‌محض این‌که این خبر را شنیدیم مرزهای هوایی‌مان را به‌روی کشور انگلیس بستیم و از ایران نیز پروازی به انگلیس نداشتیم، بلافاصله افرادی را که در ۱۵ روز قبل از انگلیس به ایران آمده بودند ردیابی کردیم و خوشبختانه تا امروز ردپایی از این ویروس جهش‌یافته در کشور پیدا نکرده‌ایم.

وی با توجه به ادعای برخی مبنی بر این‌که پیک اخیر کرونا در ایران به‌دلیل ورود ویروس جهش‌یافته به کشور بوده است، تصریح کرد: تا این لحظه هیچ‌یک از ویروس‌شناس‌های ما این نوع جهش‌یافته را گزارش نکرده‌اند؛ البته ۶۶ جهش در ویروس را پیش از این دیده بودیم که گزارش آن به بنده رسیده است ولی هیچ‌یک از این جهش‌ها در پروتئین spike نبوده است.

همچنین مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا در این خصوص گفت: هر چند فعلاً در ایران امکان توالی‌یابی دقیق ویروس را نداریم اما مدرکی هم برای ورود این ویروس جهش یافته به ایران در دست نیست.

محرز اضافه کرد: به تازگی در حال راه‌اندازی امکاناتی برای این منظور هستیم که در این صورت توالی‌یابی دقیق ویروس فراهم خواهد شد و باید ویروس را به طور مرتب رصد کرد تا مشخص شود تغییری در آن ایجاد شده یا نه، کاری که معمولاً در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود.

آیا واکسن توانایی مقابله با کرونای انگلیسی را دارد؟

طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده به احتمال زیاد واکسن‌های تولید شده معتبر در جهان بتوانند مقابل این یورش نیز اثرگذاری داشته باشند ولی اگر در بدترین صورت واکسن فعلی مورد استفاده در جهان توانایی مقابله با کرونای انگلیسی را نداشته باشد حداقل باید در شش هفته منتظر تولید واکسنی جدید باشیم.

موضع ایران به ابهامات کرونای انگلیسی

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت طی توییتی در این باره نوشت: امروز در تماسی که با یکی از محققان انگلیسی داشتیم عنوان می‌کرد که احتمالاً ویروس جهش یافته از آزمایشگاه واکسن‌سازی در انگلیس منتشر شده، اما چگونگی نشت و انتشار آن مشخص نیست. ظاهراً پزشکان این کشور نیز اجازه اظهارنظر در این‌باره را ندارند و هنوز توضیح دقیقی در این باره داده نشده است.

واکنش یک میکروب شناس به علائم کرونای انگلیسی

دکتر «محمد طاهری» اظهار داشت: تغییرات تصادفی در زیست و فعالیت ویروس امری طبیعی است و تغییر و توالی ویروس بستگی به شرایط بدن انسان دارد به نحوی خود را با بدن انسان(میزبان) تطبیق می‌دهد.

وی تصریح کرد:  ویروس کرونا ابتدا به صورت سرما خوردگی ساده نمایان شده که با تغییرات ژنتیکی موجب تشدید بیماری زایی (پاتوژنز) و درگیر کردن بدن انسان و انتقال ویروس از طروق مختلف از جمله تنفس می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه افزایش التهاب ریوی و آسیب های ناشی از آن احتمال مرگ بیمار را افزایش می‌دهد، اظهار داشت: ویروس کرونای انگلیسی از چند ماه قبل در کشور انگلستان وجود داشت و پس از آن در کشورهای اروپا نیز انتشار یافت به نحوی که اکنون بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلای روزانه به این ویروس در اروپا(به ویژه انگلستان) ثبت و گزارش شده است.

دکتر طاهری تصریح کرد: پایداری یک ویروس در بدن انسان نیازمند اتصال مناسب است بنابراین ویروس در مولفه های اتصالی خود جهشهایی را ایجاد می‌کند تا میزان ارتباط و اتصال به سلول‌های انسان بیشتر شود.

وی تاکید کرد: مطالعات اولیه نشان می‌دهد این ویروس در افراد زیر ۲۰ سال به خصوص کودکان بیشتر بروز پیدا می کند با این توصیف که از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا تاکنون ۲ میلیون کودک به کووید ۱۹ مبتلا شدند که نیمی از این موارد در یکماه گذشته و به دنبال شیوع کرونای انگلیسی ثبت شده که نشان می‌دهد این نوع از ویروس تمایل بیشتری برای آلوده کردن کودکان و نوجوانان دارد.

متخصص میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: با توحه به اینکه این دسته از بیماری های تنفسی قدرت انتشار بسیار بالایی دارند، بنابراین ورود ویروس انگلیسی به کشور اجتناب ناپذیر است.

دکتر طاهری با اشاره به اینکه در کشورهای همسایه ایران گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای افراد به این ویروس منتشر شده است، گفت: این ویروس پس از ورود به هر کشور دارای ژنتیک خاص، خود را با شرایط موجود تطبیق داده و از نظر ژنتیکی تغییراتی در خود ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به تفاوت بدن انسان با ویروس از نظر ژنتیکی، ویروس توان تحریک بدن و ایجاد تغییرات تصادفی خفیف یا شدید در آن را بر اساس ژنتیک جدید موجود در بدن دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: با توجه به اینکه تاکنون در ایران گزارشی مبنی بر ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی گزارش نشده نمی توان از نظر علائم کلینیکی و تظاهرات بالینی اظهار نظری دقیق در این باره ارائه کرد، با این وجود بروز هر نوع تغییر در ویروس بستگی به بدن انسان دارد.

وی بیان کرد: ویروس ها همواره درصدد ایجاد فاکتورهایی برای انتقال سریع هستند به عنوان مثال برخی ویروس ها از طریق ایجاد اسهال در بدن یا عطسه منتقل می شوند بنابراین وضعیتی را در بدن انسان برای تقویت انتقال و انتشار سریع ایجاد میکنند.

بهترین راه برای پیشگیری از کرونای انگلیسی

دکتر طاهری اضافه کرد: مهمترین و بهترین راه قطع انتقال ویروس کرونا و همچنین نوع انگلیسی آن، رعایت دستورالعمل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و اجتناب از حضور در تجمع و دورهمی های خانوادگی است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه کسی به طور قطع نمی تواند درباره زمان پایان ویروس اظهار نظر کند اما بر اساس فرضیه های موجود، بیماری عفونی دوره ای هستند که در مقطعی وارد کشور شده و سپس به پایان می‌رسند.

به گزارش ایرنا، نوع جدید ویروس کرونا که برای اولین بار ماه گذشته در انگلیس مشاهده شد، اکنون در بسیاری از کشورها گسترش یافته است؛ این ویروس به احتمال زیاد توسط مسافرانی که ناآگاهانه این مهاجمان میکروسکوپی را با خود حمل می‌کردند، منتقل شده است.

این گونه نوع جدید که «B.۱.۱.۷» نام دارد به احتمال زیاد  در منطقه جنوب شرقی انگلیس سرچشمه گرفته است؛طبق گزارش جدیدی از «کالج ایمپریال لندن»، قرنطینه ماه نوامبر (آذر ماه)  در انگلیس، در پیشگیری از گسترش این ویروس که بیشتر در جوانان زیر ۲۰ سال شایع است، کار چندانی نکرد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نوع جدید این ویروس مسوول بیش از نیمی از عفونت های جدید در انگلیس است،نوع جدید ویروس کرونا اکنون در دهها کشور از جمله آمریکا وجود دارد که در کلرادو، کالیفرنیا و فلوریدا افراد را آلوده کرده است.

در اروپا، این ویروس در بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و سوئیس مشاهده شده است،این ویروس در آسیا، استرالیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی نیز شناسایی شده است.

مایکلین دوکلف خبرنگار بهداشت جهانی NPR (رادیوی ملی عمومی آمریکا) گفت: این نسخه جدید ویروس کرونا از قبل جهش یافته و ۱۷ جهش در آن مشاهده شده است.

ورود کرونای انگلیسی به ایران

وزیر بهداشت اعلام کرد که کرونای انگلیسی به ایران وارد شده است.

ویژگی های کرونای انگلیسی

از گونه‌های قبلی واگیردارتر است.

دو برابر عفونی‌تر است.

سرعت انتشارش ۷۰ درصد بیشتر است.

به سرعت جایگزین گونه قبلی می‌شود.

آزمایشش هفته‌ها یا شاید ماه‌ها طول می‌کشد.

آنتی‌بادی نجات‌یافتگان تأثیر کمتری روی آن دارد.

کرونای انگلیسی در کردستان

باشگاه خبرنگاران نوشت: در چند روز گذشته یک فایل صوتی مبنی بر ورود کرونای انگلیسی به کردستان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. در این فایل گفته شده که، یک دکتر سنندجی طی سفری که هفته گذشته به انگلیس داشته در برگشت به کرونای جهش یافته که در انگلیس و برخی کشور‌های دیگر مشاهده شده مبتلا شده است و اکنون در بیمارستان توحید سنندج بستری شده است.

در این فایل صوتی آمده است که وزارت بهداشت به طور جدی برای پیدا کردن راننده و سایر افرادی که با این دکتر در ارتباط بوده اند پیگیر است.

آرزو فلاحی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در رابطه با صحت این موضوع گفت: این پزشک کردستانی اکنون به دلیل داشتن علائم کرونای جهش یافته در بیمارستان بستری است.

او افزود: تاکنون جواب کرونای این فرد طی دو تست pcr منفی اعلام شده و هنوز به طور قطعی بیماری او مشخص نشده است.

فلاحی گفت: جواب آزمایشات این پزشک برای بررسی بیشتر به تهران ارسال شده و در دست بررسی است.

او به هموطنان هشدار داد که پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه ۲۰ روزه را تا اطلاع ثانوی جدی بگیرند.

گفته می‌شود حدود ۷۰ درصد از نوع رایج این ویروس قدرت سرایت پذیری بیشتری دارد.

این نوع از ویروس کرونا برای نخستین بار در حدود سه ماه پیش در بدن بیماران انگلیسی مشاهده شده است، اما توالی کامل ژنوم آن اخیرا انجام شده است.

این ویروس جهش یافته در ابتدا ویژگی خاصی از خود بروز نمی‌دهد و به همین دلیل محققان آن را در زمره جهش‌های متعددی که یک ویروس به طور عادی انجام می‌دهد، می‌دانستند.

کرونای انگلیسی در کردستان و مازندران

رییس سازمان نظام پزشکی در خصوص ویروس کرونای انگلیسی بیان کرد: این ویروس در کشور ما در کردستان و مازندران یافت شده البته کنترل شده است.

او ادامه داد: اهمیت واکسن برای جلوگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال است. بر اساس آخرین بررسی ها افرادی که به کرونا مبتلا هستند نیازی به تزریق واکسن ندارد در حالی که اگر فرد مبتلا آنتی بادی نداشته باشد باید تزریق را انجام دهد در ضمن تزریق این واکسن یکبار کافی نیست و در بازه دو تا پنج سال یکبار باید تکرار شود.

لزوم تمرکز بر تهیه واکسن داخلی کرونا

او درباره فاز یک واکسن ایرانی کرونا گفت: این فاز در بهمن به اتمام می رسد در فاز اول 50نفر تزریق می‌شود تا عوارض بررسی شود. در فاز دو 800نفر تزریق را انجام داده و میزان آنتی بادی بررسی می شود در فاز3 حدود 3هزار نفر واکسن را تزریق و علایم بالینی بررسی می شود .باید بر تهیه واکسن تمرکز کرد.

ظفرقندی در خصوص خرید واکسن از کوواکس افزود: به حساب کوواکس پول واریز شده است.سازمان بهداشت جهانی بر اساس سهمیه و حدود 20درصد جمعیت واکسن ارائه می دهد در این شرایط باید برای گروه های حساس زودتر واکسن تهیه کرد.

آخرین وضعیت ویروس انگلیسی

رییس سازمان نظام پزشکی درباره آخرین وضعیت ویروس انگلیسی گفت: این ویروس جهش یافته و بالای 70درصد قدرت سرایت بیشتری دارد و میزان ابتلا و مرگ و میر افزایش پیدا می کند. علاوه بر تست پی سی ار باید افراد دوران قرنطینه را بگذرانند.

او درباره واکسن مشترک تولیدی ایران و کوبا افزود: انستیتو پاستور در این زمینه فعالیت می کند و زمان حصول این واکسن سه ماه آینده است.فاز سه این واکسن در ایران انجام می شود.

ظفرقندی درباره آزمایش واکسن کوبایی ادامه داد: هر وقت یک واکسن به مرحله اطمینان سنجی رسید بر اساس بررسی سازمان غذا و دارو تایید و در کشور مبدا و مقصد تزریقات آن انجام می شود. بحث واکسن علمی بوده و مقوله مورد نیاز مردم است.

حجم ویدیو: 3.60M | مدت زمان ویدیو: 00:01:35