مجتبی خالدی ، سخنگوی سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: همه ساله افراد زیادی بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن دچار مصدومیت یا فوت می‌شوند.

او ادامه داد: در هشت سال گذشته مسمومیت با گاز مونوکسید کربن افزایش پیدا کرده است به طوریکه تعداد ۹۶۵ نفر در سال ۹۰ دچار مصدومیت با گاز مونوکسید کربنشده اند. در سال گذشته ۷۸۴ نفر براثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن فوت کرده اند که این موضوع نشان دهنده لزوم ارتقای سطح اگاهی مردم در خصوص استفاده از وسایل گرمایشی است.

خالدی گفت: از ابتدای مهرماه امسال تا کنون ۳۷۰۸ نفر دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده اند که میزان مصدومان نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درصد کاهش و متاسفانه تعداد فوتی‌های ناشی از مونوکسید کربن به میزان هفت درصد افزایش داشته است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور بیان کرد: از ابتدای مهرماه تا به این لحظه تعداد ۱۸۵ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن فوت کرده اند. از تعداد ۳۷۰۸ مسموم گاز مونوکسید کربن تعداد ۲۰۳۹ نفر با آمبولانس به مراکز درمانی منتقل و ۱۴۸۴ نفر در محل حادثه درمان شده اند.

خالدی گفت: در حال حاضر استان تهران بیشتربن فوتی ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با ۹۴۳ نفر داشته که استان خراسان رضوی با ۴۰۰ و فارس با ۲۸۱ نفر در رده‌های بعدی قرار دارند.

او افزود: استان تهران با ۳۷ فوتی بیشترین مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در کشور را دارد که خراسان رضوی با ۱۹ و آذربایجان شرقی با ۱۸ نفر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

خالدی گفت: سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ از علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است و در مواجهه با فرد مصدوم در ابتدا باید وسایل گرمایشی خاموش و سپس فرد مسموم به فضای باز منتقل شود و درب و پنجره‌ها برای تردد هوا باز شوند.