منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور  و قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره انتقال پرونده هیات علمی دولتمردان در قبال پرداخت پول به دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: اطلاعات مستندی درباره این مطالب نداریم، اما در مجموع مبارزه با فساد در دانشگاه‌ها توسط قوه قضاییه شروع شده است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور  ادامه داد: در مواردی که قوه قضاییه از شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع درباره فساد در دانشگاه‌ها استعلام بگیرد توضیحاتی به آنان ارائه می دهیم و در مواردی هم خودمان به این مباحث ورود کرده و از قوه قضاییه درخواست می‌کنیم مباحث را بررسی کنند. البته اینکه موارد اطلاع رسانی نمی شود دلیل بر انفعال نیست.

نسبت به لابی گری در دانشگاه‌ها حساس هستیم

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: به فساد و لابی گری در دانشگاه‌ها حساس هستیم. نظارت کافی بر عملکرد دانشگاه‌ها داریم، اما در مواقعی از عملکرد برخی دستگاه‌ها راضی نیستیم و این وظایف را بار دیگر به آنها ابلاغ کردیم که باز هم پاسخگو نبودند. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بزرگترین آسیب به انقلاب از فسادهای موجود در دستگاه‌های مختلف شروع می شود که باید سعی کنیم با آن‌ها مقابله کنیم.

گفتنی است، پیش از این هم معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در طول ۷ الی ۸ سال گذشته ۲۱ عضو هیات علمی از طریق انتقالی جذب این دانشگاه شده اند، گفت: از میان این ۲۱ عضو هیات علمی هیچ کدام از افراد دارای پست‌های دولتی نبودند. در مجموعه‌های جذب اعضای هیات علمی خود شاهد انتقال مقام‌های دولتی نیستیم، البته شاید برخی از افراد به علت بالا بودن سطح علمی در وزارتخانه‌های کشور فعالیت داشته باشند و برای تدریس در دانشگاه‌ها به عنوان عضو هیت علمی دعوت به کار شده باشند، اما اینکه می‌گویند دولتمردان در قبال پرداخت پول در حال انتقال پرونده اعضای هیات علمی خود از دانشگاهی دیگر به دانشگاه ما هستند صحت ندارد.

او با بیان اینکه انتقال اعضای هیات علمی به دانشگاه علامه طباطبایی از طریق فرآیند علمی انجام می‌شود، تاکید کرد: مهم‌ترین مرجع برای پذیرش یا عدم پذیرش انتقال اعضای هیات علمی به دانشگاه‌، گروه‌های تخصصی و حرفه‌ای دانشگاه‌هاست که شامل سه بخش گروه، کارگروه و هیات اجرایی جذب دانشگاه است و انتقال همه اعضای هیات علمی به دانشگاه باید با طی کردن این سه فرآیند انجام شود.