سردار مهدی حاجیان سخنگوی نیروی انتظامی در نشست خبری خود که امروز (۲۲ دی ماه) برگزار شد، اظهار کرد: پلیس یک نیروی مسلح اجتماعی است که در زندگی مردم حضور دارد نگاه پلیس یک نگاه ایجابی در حوزه امنیت است.

وی با بیان اینکه پلیس امروز علاوه بر اینکه با جرم اعمال قانون می‌کند به دنبال بررسی علل جرم نیز است، گفت: این نگاه که بخواهیم فقط اخبار پلیس را در صفحه حوادث ببینیم درست نیست. پلیس در تمام عرصه‌ها نقش ایفا می‌کند.

سخنگوی ناجا تصریح کرد: نیروی انتظامی را فرمانده کل قوا نیروی عظیم انتظامی خطاب کردند و گفتند کارکنان نیروی انتظامی مجاهدین در راه خدا هستند و این افتخاری است که کارکنان ناجا کسب کردند. پلیس امروز یک پلیس قانون مدار و ولایت مدار است. پلیس از مردم برای خدمت به مردم است.

سردار حاجیان با تاکید بر اینکه پلیس باید مقتدر باشد، گفت: پلیس جمهوری اسلامی در حال حاضر در منطقه، پلیس مقتدر، مهربان و اسلامی است. نگاهی که امروز در نیروی انتظامی شکل گرفته است مبنای اصلی آن مشارکت مردم است.

وی ادامه داد: در مقابل این نگاه پلیس، قانون شکنانی هستند که میخواهند امنیت مردم را تحت الشعاع قرار دهند، اما پلیس مقتدر خواهد بود و اجازه نمی‌دهد امنیت مردم بر هم بخورد. مبارزه با اراذل و اوباش و قانون شکنان به جد در دستور کار پلیس قرار دارد و مطالبه مردم از پلیس همین است.

سخنگوی ناجا بیان کرد: ماده ۴۵ آیین دادرسی کیفری اختیارات پلیس در برخورد با قانون شکنان را مشخص کرده است و این انتظار مردم است که پلیس هم جدیت آن را دنبال خواهد کرد. در قانون بیش از ۳۷ نوع وظیفه برای پلیس تعریف شده است و روزانه در هزار و ۹۰۰ نقطه با مردم در تماس است.

سردار حاجیان اظهار کرد: نیروی انتظامی در بحران کرونا تغییر تاکتیک داد و علاوه بر وظایفی هم که بر عهده داشت براساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا وظایف جدیدی برای پلیس تعریف شد و در اعمال محدودیت‌ها پای کار بود، محدودیت‌های بین شهری، محدودیت‌های فعالیت اصناف، ایجاد نظم و انضباط در بیمارستان‌ها و آرامستان‌ها و... از جمله اقدامات پلیس در بحران کرونا بود. زمانی که محور‌های کشور بسته شد نیروی انتظامی انرژی زیادی گذاشت و تعدادی از نیروی‌های ما در تمام شرایط حضور داشتند. در حالی که کارکنان دیگر تعطیل بودند، اما کار نیروی انتظامی تعطیل نشد و همواره پای کار بودند.

وی ادامه داد: از ۱۰ سال گذشته مردم به سمت فضای مجازی رفتند و در بحران کرونا مردم به نوعی به این فضا کوچ کردند. تبلیغات، خرید و فروش‌ها و... در این فضا اتفاق می‌افتد به همین دلیل برای پلیس در این حوزه هم وظیفه تعریف کردیم و امروز پلیس فتا یکی از پلیس‌های حرفه‌ای در سطح بین الملل و منطقه است.

سردار حاجیان گفت: پلیس در چهارراه‌های فضای مجازی هم حضور دارد و با آگاهی بخشی، مردم را نسبت به این فضا هوشیار می‌کنیم و اپلیکیشن آموزشی پلیس من را راه اندازی کرده ایم و سایت معاونت اجتماعی ناجا این ظرفیت را ایجاد خواهد کرد تا رابطه بین مردم و پلیس نزدیک‌تر شود تا در تغییرات سیاری که اتفاق می‌افتد نقش خود را ایفا کنیم.

سخنگوی ناجا تصریح کرد: ایران در همسایگی کشور افغانستان که تولید کننده مواد مخدر است قرار دارد و در مسیر حمل و نقل مواد مخدر هستیم. به همین دلیل ایران خط مقدم برخورد با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر است. وظیفه پلیس ایران مهم است چنانچه ۱۳ هزار شهید و جانباز حوزه مواد مخدر از اول انقلاب تاکنون نشان از جدیت جمهوری اسلامی با برخورد با مواد مخدر است و بهره آن را مردم ایران و جامعه جهانی می‌برند.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران حافظ حقوق بشر است، گفت: این برای ایران افتخار است که با نگاه اسلامی که برگرفته از فرمان فرمانده کل قواست، در مبارزه با جرم سازمان یافته جدی هستیم چراکه همین جرم سازمان یافته تامین کننده منابع مالی گروهک‌های تروریستی است پس درواقع با برخورد با قاچاق مواد مخدر با گروهک‌های تروریستی هم مبارزه میکنیم.

سردار حاجیان افزود: مجرمانی که به خارج از کشور فراری شدند، نشان می‌دهند پلیس جمهوری اسلامی در فرای مرز‌ها اقدامات خود را انجام می‌دهد.