در پی ارسال نامه سازمان نظام پزشکی به ریاست جمهوری با موضوع «ضرورت تامین واکسن مورد نیاز جامعه و اعلام آمادگی این سازمان برای تهیه و توزیع واکسن کرونا در کشور»، ریاست جمهوری در پی‌نوشت نامه اعلام کرد: اولویت اول دولت در مسئله کرونا در شرایط فعلی تهیه فوری واکسن از خارج و شروع سریع واکسیناسیون طبق برنامه سند مصوب ستاد ملی مدیریت کروناست. علاوه بر اقدامات در چارچوب کواکس که انجام شده است، ضروری است همه تلاش‌ها برای خرید واکسن انجام شود. البته هم‌زمان برای تولید واکسن داخلی نیز کمک‌ها ادامه یابد.

سازمان نظام پزشکی ضمن تشکر و استقبال از پاسخ مثبت ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به این درخواست، تلاش‌های خود را برای تهیه واکسن استاندارد دارای مجوزهای بین‌المللی در حداکثر میزان ممکن و در حداقل زمان برای شروع واکسیناسیون کشور آغاز کرده است.

ریشه‌کنی کرونا با دسترسی زودتر به واکسن ممکن می‌شود

در این زمینه دکتر علی تاجرنیا معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی و عضو کمیته پیگیری تامین و توزیع واکسن کرونا گفت: از ابتدای طرح موضوع واکسن کرونا با توجه به اینکه دسترسی به واکسن تولید داخل با تأخیر چندماهه روبرو خواهد بود، سازمان نظام پزشکی اقدام به تشکیل کمیته پیگیری دریافت واکسن کرونا برای کادر درمان و اعضای سازمان نظام پزشکی کرد و این موضوع در قالب مصاحبه‌ها و نامه‌هایی که توسط ارکان سازمان نظام پزشکی خصوصاً ریاست محترم سازمان انجام شد انعکاس یافت. 

تاجرنیا ادامه داد: سازمان نظام‌پزشکی ضمن اعلام حمایت کامل از تلاش‌های دانشمندان ما در تولید واکسن داخلی، مهم‌ترین مسئله برای ریشه‌کنی یا کم کردن اثرات بیماری کرونا را دسترسی زودتر به واکسن ارزیابی کرده است و به همین دلیل هم پیگیری‌هایی انجام شده و نهایتاً با دستور رییس‌جمهور مقرر شد علاوه بر مسیری که در واقع اکثریت کشورها و ازجمله کشور ما در آن وارد شده‌اند، یعنی دریافت واکسن از طریق مکانیسم کواکس، موارد دیگر را هم پیگیری کند تا ورود واکسن به کشور تسریع شود.

معاونت توسعه سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: از مقامات دولتی خواهشمندیم که زمینه‌های ورود نظام‌پزشکی را به‌عنوان یک نهاد غیردولتی و نماینده جامعه بزرگ درمان کشور فراهم کنند. امیدواریم که این مسئله زمینه ورود واکسن به کشور را فراهم کند و واکسن هم در اختیار کادر پزشکی و هم جامعه عمومی کشور قرار بگیرد.

انتهای پیام/