پدرام فیاضیان، مشاور تحصیلی و کنکور درباره تاثیر برنامه ریزی برای موفقیت در کنکور اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مهارت هایی که یک دانش‌آموز می‌تواند داشته باشد، اختصاص زمان برای برنامه‌ریزی است.

او ادامه داد: دانش آموزان هفته خود را تنها با هدف نامفهومی مثل مطالعه برای امتحان یک درس مشخص شروع نکنند. به جای این کار هر روز چند کتاب مختلف را در برنامه خود بگنجانند.

فیاضیان افزود: وقتی قرار است چند ساعت مطالعه کنید، حداقل ۳ دقیقه به دیوار خیره شوید. بر اساس تحقیقات این اقدام مراقبه می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و گستره‌ توجهات را بالا ببرد.  

او تصریح کرد: داوطلبان برای موفقیت در کنکور بهتر است ورزش را در برنامه خود بگنجانند؛ براساس تحقیقات تنها نیم ساعت ورزش هوازی می‌تواند سرعت پردازش مغز و سایر توانایی‌های شناختی مهم را بهبود ببخشد.

این مشاور تحصیلی با بیان اینکه داوطلبان می توانند علاوه بر این به موسیقی نیز گوش دهند، بیان کرد: در شب‌های امتحان، موسیقی می‌تواند استرس را از افراد دور کند. برای موفقیت در کنکور چربی‌های اُمگادار مصرف کنید زیرا یافته‌های علمی نشان می‌دهد که اسید‌های چرب اُمگا ۳ که در ماهی، آجیل و روغن زیتون وجود دارد، پتانسیل بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. 

او با بیان اینکه هر داوطلب کنکوری یک ساعت در روز باید به خود استراحت بدهد و  از مکان مطالعه دور شود، ادامه داد: این اقدام توانایی برای تمرکز بر روی یک فعالیت را بهبود می‌دهد. 

فیاضیان تاکید کرد: داوطلب کنکور نباید هیچ گاه خواب کافی، مخصوصا خواب شبانه را ترک کند. شب زنده‌داری کمتر به کسب یک نمره‌ خوب منتهی می‌شود. در حقیقت، این کار باعث اختلال در عملکرد شناختی و بالا رفتن حساسیت نسبت به استرس می‌شود. داوطلب کنکوری باید اینترنت را قطع کند، چرا که موجب حواس پرتی می شود.