حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در همایش سراسری ائمه جمعه گفت : بین منافع ملی ومصالح انسان باید پیوند زد این دو نه تنها تقابلی ندارند بلکه درهم آمیخته شده اند.

وی ادامه داد : در واقع بین این دو گروه هیچ تقابلی نیست و بین ملیت و اسلامیت هیچ تفاوتی نیست و تقابلی بین ملیت و انسانیت نیست بلکه پیوند آنها حس دفاع از وطن را افزایش داده و این نکته ای مهم است.

رئیسی گفت : امام بزرگوار به نحوی عمل کردند که ملیت و انسانیت و مسائل انسان معاصر باهم پیوند خورد و ساز وکار آن هم در نظریه ولایت فقیه و هم برای نظام سازی وهم ساختار سازی این تفکر ایجاد شد ساختار نظریه ولایت فقیه در قانون اساسی قابل مطالعه است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به جایگاه امامت گفت : در امت چند عنصر وجود دارد که یکی مقصد داشتن آن است یعنی امت بی مقصد حرکت نمی‌کند و سیر آن الهی است . هم شخص و هم جامعه همواره در حال پیشرفت هستند و رد به اهداف بلند و متعالی حرکت می کنند.

وی با اشاره به جریان امامت گفت : در راس جریان امام و مقتدا است و شبکه هدایت انسان در بخش های مختلفی وجود دارد و رکن وسط علمایی هستند که به روابط میان امت و امام تحکیم می‌بخشند و جامعه را هدایت می‌کنند.

رئیسی گفت: رابطه دولت با ملت تعریف شده است و آنچه منافع مشترک را شکل می‌دهد منافع ملی است و آنچه مربوط به سلامت و امنیت و حقوق جامعه و خدمتی است که دولت باید برای مردم انجام دهد مشخص است طبیعتا در بین مردم گرایش‌های متعددی وجود دارد و منافع ملی مشترک است.