مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از پیاده روی فضایی که امروز اتفاق می‌افتد خبر داد و گفت: دومین پیاده روی فضایی ایستگاه فضایی بین المللی «ISS» امروز دوشنبه ۱۳ بهمن صورت می‌گیرد.

او ادامه داد: در این راهپیمایی دو فضانورد ناسا برای تکمیل نصب سکوی علمی اروپایی و انجام کار کامل دراز مدت برای ارتقای باطری ها، دومین راهپیمایی فضایی را در اطراف ایستگاه فضایی بین المللی انجام می‌دهند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ادامه داد: اتمام این کار به معنای به پایان رسیدن پروژه ۴ ساله تعویض باطری‌ها و تامین ویژگی‌های جدید سه دوربین است. فضانوردان همچنین براکت تثبیت کننده را از بخش خرپایی که در اولین راهپیمایی فضایی اصلاح شده، بر می‌دارند.

پخش مستقیم NASA TV از این فعالیت، امروز ۱۳ بهمن در ساعت ۱۴ به وقت کشورمان آغاز می‌شود. این راهپیمایی ساعت ۱۶ به وقت ایران شروع خواهد شد و حدود ۶ ساعت و نیم طول می‌کشد.

او در ادامه بیان کرد: چهارشنبه ۸ بهمن نیز ۲ فضانورد ناسا برای اولین بار یک راهپیمایی فضایی دو نفره را خارج از ایستگاه فضایی بین المللی ISS انجام دادند.

او ادامه داد: این پیاده روی جهت به پایان رساندن نصب یک سکوی علمی اروپایی انجام شد. فضانوردان در این پیاده روی کار طولانی مدت بر روی باتری‌های ایستگاه فضایی بین المللی را انجام دادند.

به گفته این مقام مسئول، پوشش مستقیم اولین راهپیمایی فضایی نیز در NASA TV که ۶ و نیم ساعت طول کشید صورت گرفت.

فضا

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: عکس بالا متعلق به فضانورد ناسا Victor Glover (سمت راست مرکز تصویر) در طول راهپیمایی فضایی چهارشنبه ۸ بهمن، در کنار آرایه‌های اصلی خورشیدی ساختار ورودی ایستگاه فضایی بین المللی، در حالی که فضای کاری را برای ارتقای آتی آرایه‌های خورشیدی  را آماده می‌کند، است.

گفتنی است، ایستگاه فضایی بین‌المللی (به انگلیسی: International Space Station) یک ایستگاه فضایی است که با مشارکت بیش از ۱۵ کشور ساخته شده است. این ایستگاه فضایی در مدار نزدیک زمین و در ارتفاع ۳۳۰ تا ۴۳۵ کیلومتری از سطح زمین در حرکت بوده و سرعت آن در مدار برابر ۲۷٬۶۰۰ کیلومتر بر ساعت است.