تهیه نان و تردد مردم در نانوایی‌ها با توجه به اینکه نان قوت اصلی آنان به شمار می‌رود، بحث رعایت شیوه نامه های بهداشتی در این واحد‌های صنفی را بیشتر از هر مکانی پر اهمیت ساخته است و دغدغه انتقال ویروس کرونا از این طریق به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم مسئولان و مردم مطرح است.

یکی از صاحبان نانوایی‌های مشهد که خواست نامش ذکر نشود در خصوص شیوه رعایت بهداشت از سوی پرسنل نانوایی گفت: تمامی پرسنل قبل از شروع کار لباس کار‌های تمیز می‌پوشند، دست های خود را ضدعفونی و از ماسک و دستکش و کلاه استفاده می‌کنند به جز شاطر که در کنار فر با دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه ایستاده است و در عمل نمی‌تواند از ماسک و دستکش استفاده کند و همچنین خمیرزن و چانه‌زن که چون با آرد و آب سرو کار دارند نمی‌توانند از دستکش استفاده کنند، اما از ماسک استفاده می‌کنند.

او افزود: جهت پیشگیری از شیوع کرونا برای دریافت پول از مشتریانی که پول نقد دارند فروشنده درنظر گرفته ایم که با انبر یا با استفاده از دستکش پول را دریافت می‌کند و برای مشتریانی که نمی‌توانند از کارتخوان استفاده کنند فروشنده با استفاده از دستکش کارتشان را می‌گیرد و پرداخت را انجام می‌دهد.

این صاحب نانوایی ادامه داد: حتی یک سینی روی میز محل برش نان‌ها قرار داده‌ایم و روی کاغذی باعنوان "لطفا پول نقد خود را در این محل قرار دهید" چسبانده ایم تا مشتریانی که پول نقد دارند پول خود را آن جا قرار دهند.

نانوای مشهدی بیان کرد: اتحادیه تا کنون ماسک و موادضدعفونی کننده در اختیار ما قرار نداده است و خودمان لوازم بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده را برای پرسنل تهیه کرده‌ایم.
 
توزیع کرونا در صف های نانوایی

انصاری یکی دیگر از صاحبان نانوایی نیز در این خصوص گفت: یک فروشنده مجزا داریم که با بیرون ارتباطی ندارد و کارتخوان را روی پیشخوان در معرض دید مشتری قرار داده‌ایم و زمانی که مشتریانی می‌آیند که نمی‌توانند از کارتخوان استفاده کنند فروشنده با استفاده ازدستکش یک بار مصرف کارت را می‌گیرد و پرداخت را انجام می‌دهد.

او افزود: همچنین تابلویی با عنوان "لطفا از کارت بانکی خود برای پرداخت هزینه نان استفاده کنید" نصب کرده‌ایم.

 این صاحب نانوایی در خصوص رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی مردم ادامه داد: در این زمینه با مشتریان مشکل داریم، زیرا از هر صد نفر مشتری تقریبا ۲ درصد رعایت می‌کنند و ۹۸ درصد مشتریان این موضوع را رعایت نمی‌کنند.

انصاری بیان کرد: عده کمی فاصله‌گذاری را رعایت می‌کنند و دور می‌ایستند و وقتی نوبتشان می‌شود می‌آیند و نان را می‌گیرند اما بقیه علاوه بر اینکه رعایت نمی‌کنند هنگامی که به آن‌ها برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تذکر می‌دهیم ما را هم به تمسخر می‌گیرند.

چگونه نان را بدون کرونا به خانه ببریم؟اظهارات مردم در صف‌های نانوایی

یک خانم خانه‌دار گفت: با توجه به این که تجمع بیش از سه نفر در داخل نانوایی‌ها ممنوع است اما متاسفانه مردم سهل‌انگاری می‌کنند و کرونا را جدی نمی‌گیرند و فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.


او افزود: در این شرایط بهتر است هزینه نان تنها از طریق کارت بانکی دریافت شود زیرا به چشم خود دیده‌ام برخی متصدیان نانوایی با همان دستی که پول می‌گیرند، نان تحویل مشتری می‌دهند و برخی از مردم هم به جای استفاده از کارت بانکی پول نقد استفاده می‌کنند که این موارد سبب شیوع کرونا می‌شود.