به گزارش افکارنیوز ،'امیر انصاری' در گفت وگو با ایرنا افزود: میزان آلودگی هوای اراك از عصر دیروز رو به افزایش گذاشته و در ساعت ۹ صبح امروز به صورت لحظه ای به ۱۸۳ میكروگرم بر مترمكعب رسیده است.

وی، وضعیت استاندارد هوا را ۹۰ میکروگرم بر مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام هواشناسی کشور منشاء افزایش غلظت ریزگردها در هوای اراک، ورود ذرات معلق از مرزهای غربی کشور است که در دو روز آینده روند افزایشی نیز خواهد داشت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: وضعیت هوای اراک در نامه ای فوری با هدف تشکیل نشست کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوا به استانداری استان مرکزی اعلام شده است.

وی با توجه به تاثیرات نامطلوب افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در هوای اراک، به گروه های جمعیتی آسیب پذیر نظیر کودکان، سالمندان، زنان باردار و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی توصیه کرد درصورت امکان امروز از حضور در فضاهای باز شهری خودداری کنند.

انصاری افزود: منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ‌ازون، ‌ذرات معلق و دی اکسید نیتروژن پنج آلاینده مهم هوای اراک است.

وی یادآور شد: کیفیت هوا در شرایط پاک، سالم، ‌ناسالم و ‌بسیار ناسالم، ‌ طبقه بندی می شود و شرایط هشدار نشانگر وضعیت ناسالم و اضطرار و بحران بیانگر کیفیت بسیار ناسالم است.