محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی  شهردار تهران در نشست خبری درباره موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی در پایتخت اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا تا کنون شهروندان با دوگانه معیشت و سلامت مواجه شده‌اند و شهرداری نیز با این دغدغه همراه بوده است به طوری که بسیاری از بخش‌ها همچنین برج میلاد و سازمان ورزش شهرداری با دغدغه‌های مالی همراه شده است.

وی افزود: رویکرد کلی شهرداری تهران تبدیل پایتخت به شهری برای همه است و تلاش کرده‌ایم که تهران را به مردم بازگردانیم و آن را انسان‌محور کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی  شهردار تهران ادامه داد: یکی از درخواست های شهروندان از شهرداری رعایت عدالت اجتماعی بین نقاط شمایل وجنوبی پایتخت بوده و ما از طریق سرای محلات که در 352 نقطه از پایتخت داریم تلاش کرده‌ایم که حضور مویرگی یابیم و اقدامات لازم را هر چه بهتر برای شهروندان انجام دهیم البته باید توجه کرد که ما رقیب سازمان‌های مردمی نیستیم و با آنها همکاری می‌کنیم مانند بسیج یا مساجد یا سپاه تهران که در محرم امسال اقدامات خوبی انجام گرفت و اکنون هم در حوزه کرونا در این زمینه توجه داریم.

یگانه به موضوع آموزش‌های پیشگیری از کرونا در سرای محلات اشاره کرد و گفت:‌نظرسنجی‌های مختلفی در شرایط کرونا داشته‌ایم از جمله رضایت مردم ا عملکرد دولت و شهرداری و اعتماد به اخبار صدا و سیما همچنین اینکه آیا سلامت یا معیشت در اولویت برای‌شان قرار دارد همچنین کمپین‌هایی مانند موتوسوار خوب و توسعه فرهنگ آپارتمان‌نشینی برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای تبدیل تهران به شهری برای همه از درخواست‌ها این بوده که شهر برای زنان امن‌تر شود چه توجه به نور معابر و خیابان‌ها،‌ افزایش ساعت حرکت اتوبوس‌ها و کوتاه کردن پوشش‌های گیاهی از جمله اقدامات مورد نظر در این راستا بوده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی  شهردار تهران گفت:‌همچنین تلاش کرده‌ایم که تهران را شهری مناسب برای سالمندان و کودکان کنیم و در طرح ردیابی بیماران مبتلا به کرونا نیز همکاری‌های مناسبی با ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران انجام شده است.

جوادی‌یگانه در مورد کودکان کار در پایتخت گفت: مبنای فعالیت ما برخورد با کودکان کار نیست و اصلاح فرآیند رفتاری پیمانکاران مدنظر بوده است.

وی درباره اقدامات انجام گرفته توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در ایام دهه فجر گفت:‌ پرچم‌های زیادی برای آذین‌بندی محلات در نظر گرفته شده و کوچه‌هایی با عنوان کوچه‌های انقلاب پیش‌بینی شده و تکریم از خانواده شهد انجام گرفت همچنین ویدئو مپینگ‌هایی در پل طبیعت و برج میلاد خواهیم داشت و تعداد زیادی پرچم نیز جهت افزایش تعلق ملی میان شهروندان خریداری شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی  شهردار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد اینکه شهرداری تهران در طرح شهید حاج‌قاسم سلیمانی چه اقداماتی انجام داده و نتایج این طرح در پایتخت چگونه بوده است گفت: شهرداری به عنوان همکار سایر دستگاه‌های مربوطه فضاها را در اختیار قرار داده است و این طرح توسط ستاد ملی مقابله با کرونا و سه دانشگاه علوم پزشکی در پایتخت انجام شده و 30 درصد کسانی که کرونا در آنها شناسایی شده در یک بازه زمانی تست آنها مثبت بوده است.

جوادی‌یگانه اعلام کرد: در نظرسنجی که توسط شهرداری تهران انجام گرفته بیش از نیمی از مردم مسأله معیشت برای آنها مهمتر از سلامت بوده و یک سوم نیز اعلام کرده‌اند که اگر سر کار نرویم درآمدی نخواهیم داشت.

معاون شهردار تهران اعلام کرد: تاکنون ۱۰ نظرسنجی از نیمه اسفند سال گذشته تا دی امسال با همکاری ایسپا با هزار نمونه انجام شده که اعتبار بالایی دارد و معرف جامعه تهران است همچنین نتایج را منظم در اختیار نهادهای سیاستگذار قرار داده‌ایم.

وی درباره کاهش درآمد مراکز فرهنگی و گردشگری پایتخت گفت: مجموعه‌هایی مانند برج میلاد از ابتدای سال 98 خودگردان شده و شرایط کرونا وضعیت اقتصادی این مجموعه را بسیار سخت کرده است که ما با حمایت از جشنواره فیلم فجر تلاش کردیم از ظرفیت‌ها استفاده و پرداخت‌هایی برای برج میلاد صورت گیرد که امیدواریم وضعیت در ماه‌های آینده بهبود یابد.