احمد مهری اپیدمیولوژیست و کارشناس بهداشت عمومی اظهار کرد:در حال حاضر یک نگرانی از رخداد پیک جدید بیماری جهش یافته کرونا وجود دارد به همین دلیل باید ورود و خروج مسافران خارجی به کشور به طور دقیق کنترل شود.

او ادامه داد: به دلیل نتایج منفی کاذب محتمل تست‌ها در برابر ویروس کرونای جهش یافته باید مسافرانی که به کشور وارد می‌شوند به مدت ۱۴ روز در قرنطینه کامل باشند تا در صورت ابتلا به بیماری کرونا آن را به دیگران منتقل نکنند.

مهری با اشاره به اینکه متاسفانه اطمینان وجود ندارد که دستورالعمل‌های بهداشتی و قرنطینه ۱۴ روز توسط مسافران خارجی رعایت می‌شود، تاکید کرد: یکی از نگرانی‌های ما بحث کرونای جهش یافته انگلیسی است، زیرا انجام تست برای تشخیص این نوع ویروس جهش یافته با سختی انجام می‌شود. ویروس کرونای انگلیسی از قدرت سرایت بالایی برخوردار است و متاسفانه این نوع ویروس جوانان و تمام گروه‌های سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک به دلیل کاهش رفتار‌های بهداشتی و عدم رعایت نکات بهداشتی، شاهد پیک جدید بیماری و احتمال افزایش موارد بستری در ICU و تعداد فوتی‌ها باشیم.

این کارشناس بهداشت عمومی ادامه داد: نگران بروز پیک بعدی بیماری کرونا در کشور هستیم. افراد نباید این تصور را داشته باشند که به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در پیک‌های بعدی از یک ایمنی بلند مدت برخوردار خواهند بود.

او بیان کرد: خوشبختانه در بحث درمان ما تجربیات خوبی از پیک‌های قبلی کرونا داریم.