بر اساس تفاهم نامه سه جانبه‌ای که امروز میان وزارت آموزش و پرورش ، سازمان اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شد، اسنادمالکیت اراضی آموزش و پرورش در روستا‌ها و شهر‌های زیر 25 هزار نفر جمعیت، دارای شناسه الکترونیکی و مطابق با نقشه‌های استاندارد (کاداستر) خواهند شد.

این تفاهم نامه شامل سرعت بخشی به امر معرفی و تثبیت مالکیت دولت و مستند سازی اراضی و املاک آموزش و پرورش واقع در مناطق روستایی و شهر‌های زیر 25 هزار نفر جمعیت می‌شود.

مطابق این تفاهم نامه اسناد مالکیت دفترچه‌ای و اسناد مالکیت فاقد شناسه الکترونیکی در مناطق مذکور به اسناد کاداستری (برابر نقشه‌های استاندارد کاداستر موضوع ماده 11 و 12 قانون جامع حدنگار کاداستر کشور مصوب سال 1393) تبدیل خواهد شد.

آقای علیرضا تابش رئیس بنیادمسکن انقلاب اسلامی در مراسم انعقاد این تفاهم نامه با اشاره به ضرورت تسریع در شناسایی و مستند سازی املاک و اراضی متعلق به آموزش و پرورش در روستا‌ها و شهر‌های کوچک گفت: هرگونه اطاله و تعویق سنددار کردن اراضی آموزش و پرورش به زیان این دستگاه دولتی در محاکم و دعاوی حقوقی خواهند بود.

وی گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای همکاری در اعطای شناسه الکترونیکی به اسناد مالکیت اراضی مذکور آمادگی کامل دارد، زیرا این کار عام المنفعه را به سود تمام مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

آقای تابش گفت: برای اجرای این کارگروه ملی و کارگروه‌های استانی تشکیل خواهند شد.

وی ابراز آمادگی کرد تا برای اراضی فاقد سند به سرعت عملیات نقشه برداری و تطبیق آن‌ها با نقشه‌های موجود انجام شود.

شایان ذکر است که 38 هزار و 597 ملک آموزش و پرورش در مناطق مذکور فاقد سند هستند.