عباسعلی کریمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم نوزدهمین آیین پویش ره سلامت اظهار کرد: امروز در محوطه امیرآباد و خوابگاه دانشجویی که تاریخ بلندی دارد، آماده افتتاح طرح‌هایی هستیم. امروز پس از سه سال و نیم حضور در این منصب، اتفاقات کوچکی برای خوابگاه‌ها در حال انجام است تا رفاه و آسایش دانشجو را تامین کند.

او افزود: نباید دانشجوی شهرستانی در شب اول حضورش در تهران، نگران جای خواب باشد و شب را در پارک بخوابد. خوشبختانه تاکنون سعی کرده‌ایم درمورد تجهیز خوابگاه‌ها نگاه جنسیت زده نداشته باشیم. ما زمانی که شعار‌هایی در راستای افزایش جمعیت می‌دهیم، موظف هستیم برای خوابگاه‌های متاهلی هم  فکری کنیم.

کریمی با اشاره افتتاح پروژه‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران، تصریح کرد: اضافه کردن و ساخت بیمارستان یاس با ۱۷۰ تخت، بیمارستان رازی با ۱۷۰ تخت، کلینیک و پروژه ۶ طبقه در اسلامشهر، پارکینگ ۱۰۰۰ ماشینه بیمارستان امام خمینی، پروژه ۵ طبقه کلینیک ویژه بیمارستان طبی کودکان و راه اندازی آزمایشگاه کووید۱۹ مخصوص بچه‌ها، از مهم‌ترین اقدامات ما بود.

او افزود: در حال پیگیری ساخت پروژه مهدی کلینیک با ۱۰۰۰ تخت هستیم که تاکنون ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امیدواریم پس از عید بهره برداری شود. همزمان با آن بیمارستان دیگری با کمک خیرین با عنوان مرکز طبی شماره ۲ در یافت‌آباد در حال ساخت است که به مرکز طبی شماره یک متصل خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این بیمارستان هم تقریبا ساخته شده است و نیرو و تجهیزات آن توسط وزارت بهداشت تامین می‌شود. این پروژه ۲۵۰ تخت خواهد داشت و با رایزنی با شهرداری تهران قرار شد تا یک ایستگاه مترو در نزدیکی آن تعبیه شود که مشکل تردد برای بیماران وجود نداشته باشد. چندین پروژه بزرگ دیگر بیمارستانی داریم که یکی بیمارستان شریعتی دو در اتوبان خرازی است که ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و احتمالا تا اواسط سال آینده با افتتاح آن ۹۰۰ تخت به ناوگان تخت‌های کشور اضافه شود.

او بیان کرد: پروژه‌هایی به ترتیب ۹۴۰ تخته و ۱۰۰ تخته توسط خیرین در دست ساخت است، همچنین بیمارستان فارابی ۲ با ۱۷۶ تخت، حدود ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. طی چند ماه اخیر ۳۵۰ تخت به ناوگان تخت‌های کشور در تهران اضافه شد و تا ابتدای سال بعد هم ۱۲۵۰ تخت دیگر اضافه می‌شود. در مجموع قرار است ۳۳۵۰ تخت به مجموعه تخت‌های علوم پزشکی تهران اضافه شود که با این وصف امیدواریم بتوانیم پاسخگوی خوبی برای نیاز مردم باشیم.

کریمی گفت: ترم گذشته در دانشگاه تهران، ۱۸۰ دانشجوی خارجی پذیرش کردیم. حدود ۱۰۶۰ دانشجو از ۴۲ کشور دنیا داریم و حتی در دوره کرونا که بسیاری از دانشگاه‌ها جذب دانشجوی خارجی را ترک کردند ما جذب دانشجوی خارجی را ادامه دادیم تا از این محل سفیرانی برای کشور تامین کنیم، هرچند که دانشگاه تربیت دانشجوی خارجی را هم وظیفه خود می‌داند.