محمدرضا مهدی زاده مدیر کل انتقال خون استان تهران در نشست خبری، با اشاره به لزوم افزایش مشارکت مردم در زمینه اهدای خون اظهار کرد: در حال حاضر میزان مشارکت مردم جهت اهدای خون با شیوع بیماری کرونا در کشور و شروع فصل سرما کاهش پیدا کرده است و اگر میزان مراجعه همین طور ادامه پیدا کند ما در زمینه تامین خون مورد نیاز بیش از ۱۶۷ بیمارستان تهران دچار مشکل خواهیم شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ مرکز انتقال خون در سطح استان تهران آماده پذیرش از داوطلبان اهدای خون بوده و امیدوارم مردم مشارکت بیشتری در امر خیر اهدای خون داشته باشند. نیاز بیماران به خون و فرآورده های خونی دائمی است و با شروع فصل سرما این نیاز همچنان باقی می ماند.

مهدی زاده بیان کرد: سازمان انتقال خون سال بسیار سختی را گذرانده است؛ما متولی تامین فرآورده های خونی در استان هستیم. دیر رسیدن یک فرآورده خونی باعث مرگ یک بیمار با مادر باردار منجر شود.  

مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران با بیان اینکه در طول سال دغدغه‌های زیادی مبنی بر تامین خون مورد نیاز بیمارستان ها داریم،گفت: فصول سرد سال و ماه رمضان همچنین بیماری کرونا در اهدای خون تاثیر منفی گذاشته است.

وی  بیان کرد: بیماری کرونا مهمان طولانی مدت ما شده و  تامین فرآورده‌های خونی را دچار مشکل کرده است. سازمان انتقال می خواست که مردم با آرامش به مراکز انتقال خون جهت اهدا بیایند؛در نتیجه ماتیم های سیار را با هدف کاهش تجمع و ازدحام کم تر در اهدای خون تامین کردیم.

مهدی زاده افزود: اکنون تعداد تیم های فعال در روزهای تعطیل را به پنج مرکز و تیم‌های سیار به سه تاچهار تیم افزایش داده ایم. مراکز  انتقال خون باید فعال بوده تا خون های اهدایی را دریافت کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به روند دریافت خون در مراکز، بیان داشت: در بدو ورود دمای بدن  اهدا کنندگان مورد سنجش قرار گرفته و از ورود افراد مشکوک به سالن خون گیری جلوگیری به عمل می آمد. در روزهایی که زدن ماسک اجباری نبود همه اهداکنندگان باید از ماسک استفاده می‌کردند و مراکز انتقال خون به طور مستمر ضدعفونی می شود.

وی افزود:ما شاهد کاهش میزان مراجعه به مراکز انتقال خون بودیم و مردم فقط برای انجام کارهای ضروری به بیرون از خانه می آمدند. برای کاهش زمان حضور مردم در مراکز انتقال خون سامانه نوبت دهی طراحی و فعال شده است. 

مهدی زاده گفت: ما از بیمارستان های تهران در خواست کردیم تا عمل های جراحی غیر اورژانسی را به عقب بیندازند. در شش ماه دوم سال ما شاهد انجام عمل های غیر اورژانسی بودیم که نیاز به خون و فرآورده های خونی دو برابر شده است.

وی افزود: یکسری از افراد مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی و مصدومان حوادث ترافیکی نیازمند خون ‌و ‌فراورده های خونی به طور دایم هستند و ما از مردم در خواست داریم به طور مستمر اقدام به اهدای خون کنند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران ابراز داشت: در حال حاضر میزان مراجعه و اهدای خون در حدود هشت درصد کاهش پیدا کرده است.

مهدی زاده بیان کرد: در برخی از کشورهای پیشرفته میزان اهدای خون به اندازه ۵۰ درصد کاهش داشته است. ما خون اورژانسی و نیاز بیمارستان ها را به طور کامل تامین و در اختیار مراکز درمانی قرار داده ایم. در همه‌گیری کرونا خون مورد نیاز بیماران تالاسمی تامین شده است و ابن افتخار بزرگی محسوب می شود.

وی با اشاره به کمبود مراکز انتقال خون در استان تهران،اظهار داشت:در ۶شهر استان مرکز انتقال خون نداریم. پویش انتقال خون به صورت خانوادگی مردم به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

مهدی زاده گفت: متاسفانه هنوز به استاندارد اهدای خون زنان در دنیا نرسیده ایم و می طلبید که در اهدای خون مشارکت کنند.

وی با اشاره به ضرورت مادران خانواده در موضوع هر منزل یک پایگاه انتقال خون افزود: مادران در خانواده می توانند اعضای خانواده را به اهدای خون تشویق کنند.

مدیر کل انتقال خون استان تهران  با تاکید بر اینکه اهدای خون در شرایط ایمن انجام می‌شود،گفت: مادران در ایام عید خانواده را به اهدای خون دعوت کنند. از ۳۰ اسفند تا ۱۳ فروردین مراکز انتقال خون فعال هستند و به جزو مرکز انتقال خون شعبه اصلی وصال ، ۵مرکز دیگر نیز فعال هستند.

مهدی زاده با اشاره به بحث جمع آوری پلاسما در دوران کرونا بیان داشت: در پنج فروردین در بیمارستان مسیح دانشوری جمع آوری پلاسما را در کنار بیمارستان بقیه الله آغاز کردیم. در کار آزمایی با لینی که در این دو بیمارستان انجام دادیم نتایج خوبی به دست آمد و ایران بعد از چین دو مین کشور شروع کننده جمع آوری پلاسما بود.

وی متذکر شد: اکنون در ۲۷ استان جمع آوری پلاسما ی بهبود یافتگان انجام می شود‌. تنها ۲درصد مراجعه کردند و تحت شرایط خاصی نگهداری شد. در طول مدت یازده ماه اخیر  ۱۴۷۰۰ واحد در کل کشور و در استان تهران  ۲۲۱۵ واحد پلاسما  جمع آوری شده است.

وی با اشاره به برنامه های سال آینده سازمان انتقال خون استان تهران، بیان داشت: باشگاه اهدا کنندگان خون را راه اندازی می کنیم و موضوع تکریم اهدا کننده مورد توجه قرار خواهد گرفت و این برنامه از ابتدای سال جدید آغاز می شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه در برنامه داریم که اهدای خون مستمر و مداوم از سوی مردم اجرا شود، افزود: این اقدام انقلابی در انتقال خون خواهد بود. برنامه دوم توسعه مراکز انتقال خون در استان تهران است؛ چراکه این استان نباید منتظر گرفتن خون از سایر نقاط باشد.

وی با بیان اینکه شاخص اهدای خون  در استان تهران ۲۰ نفر به ازای ۱۰۰۰ نفر است، تصریح کرد: این در شرایطی است که شاخص اهدای خون در کشور ۲۷ نفر به ازای هزار نفر است. با درخواست از فرمانداران و شورای شهرهای استان تهران مبنی بر همکاری در ایجاد  مرکز انتقال خون، ابراز داشت: اکنون در ۶شهر استان تهران مرکز انتقال خون نداریم و از مسوولان و سه دانشگاه علوم پزشکی تهران می خواهم در ایجاد این مراکز همکاری لازم را داشته باشند.