محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه گفت وگوی تحولی هفته با اشاره به اینکه در این نشست به زمینه‌های متنوعی از همکاری بین دو دستگاه رسیدیم، اظهار کرد: قرار شد مجموعه این محور‌ها استخراج و به حوزه ماموریت هر دو دستگاه ارجاع داده شود.

او ادامه داد: دو دستگاه فرهنگی هستیم که ماموریت هایمان ارتباط تنگاتنگی با هم دارد که برای تقویت و اشاعه این برنامه‌ها عرصه‌های خوبی داریم. در حوزه صنایع دستی بیش از ۲۹۰ رشته داریم که می‌توانیم نیرو پرورش دهیم و فقط ۹ رشته را در هنرستان‌ها داریم، اما با این وجود زمینه مناسبی برای توسعه صنعت صنایع دستی فراهم شده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوع مدارس ماندگار به عنوان یکی از میراث ماندگار گفت: این مدارس در همه استان‌ها با بیش از ۱۰۰ سال قدمت موجود است و باید استاندارد‌های مناسبی رعایت کند.

او افزود: ایجاد هنرستان‌هایی برای مرمت صنایع دستی، صنعت گردشگری و راهنمایی تور‌ها موضوعی است که می‌توانیم مورد توجه قرار دهیم.

حاجی میرزایی درباره آمادگی برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده تصریح کرد: ما آماده‌ایم که مدارس را ظرف ۲ روز بازگشایی کنیم، اما علت اینکه بازگشایی انجام نمی‌شود، ممنوعیت ستادملی کروناست؛ بنابراین هر زمان که ستاد مقابله با کرونا به ما اجازه دهد این کار انجام می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بسته بودن مدارس و دور بودن دانش‌آموزان از محیط آموزش، با مخاطرات پنهان و پایداری روبروست، تاکید کرد: در تلاش هستیم تا کیفیت آموزش را از طریق فضای مجازی تأمین کنیم، اما قطعاً امکان ارائه آموزش باکیفیت به صورت حضوری بیشتر خواهد بود.

او درباره قید اختیاری بودن حضور در مدارس تصریح کرد: همواره متقاضی بودیم که مدارس باز شود و به آن تأکید داریم، اما بازگشایی منوط به اجازه ستاد ملی مقابله با کروناست؛ قید اختیاری، قید ما نیست بلکه ستاد ملی به آن تاکید دارد.

حاجی‌میرزایی تاکید کرد: پیشنهاد ما دایر شدن متعارف مدارس طبق روال همه ساله بود، اما در ستاد گفتند که قید اختیاری را لحاظ کنید البته شاید لازم نباشد برای سال تحصیلی آینده مدارس بسته شود و امیدواریم بعد از عید، وضعیت بهتر شود و ستاد هم به ما اجازه بازگشایی مدارس را بدهد.

وزیر آموزش و پرورش درباره سود صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: جلسه هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان هفته گذشته انجام شد و محاسبه سود صورت گرفت که قرار شد تا سود بالای سه هزار میلیارد تومان به حساب فرهنگیان عضو صندوق واریز شود.

افزایش حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی

این مقام مسئول به موضوع حقوق و دریافتی معلمان خرید خدمات آموزشی هم اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تحصیلی جاری اصلاحاتی در مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به فعالیت معلمان خرید خدمات داشتیم.

او اضافه کرد: حقوق معلمان خرید خدمات قبلا به ازای ۲۴ ساعت کار نیمه وقت محاسبه می‌شد بنابراین کمتر حقوق را می‌گرفتند، اما طبق بررسی‌ها، چون تابع قانون کار هستند، حقوقشان با ۲۴ ساعت تمام وقت محسوب شده و  افزایش پیدا می‌کند.

رتبه بندی معلمان در دستور کار دولت است

وزیر آموزش و پرورش یادآوری کرد: موضوع پیشرفت طرح رتبه‌بندی معلمان در دستور کار دولت است و امیدواریم همین روز‌ها به تصویب برسد.

او ادامه داد: در بودجه مصوب شده اعتبار مورد نیاز برای رتبه‌بندی پیش‌بینی شده و در تصویب‌نامه مجلس هم این اعتبار آمده است و با توجه به این شرایط منعی در پیشبرد طرح نداریم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه من به احترام نقدی که معلمان از ما می‌کنند درباره پرداخت معلمان صحبتی نمی‌کنم، گفت: موافق صحبت کردن درباره آن نیستم؛ پرداخت مطالبات افراد، نیازی به مانور تبلیغاتی ندارد.