داروی سقط جنین به سقط درمانی نیز معروف است. به طور کلی سقط جنین به دو شکل عمده سقط جنین پزشکی و سقط جنین جراحی صورت می گیرد. سقط درمانی که معمولاً “داروی سقط جنین” نامیده شود شامل مصرف دو نوع داروی سقط جنین است. این داروی ها به حاملگی پایان می دهند و همان چیزی هستند که به عنوان “داروی بعد از صبح” یا Plan B شناخته می شود، که برای جلوگیری از بارداری طراحی شده است.

اولین دارویی که می خورید، میفپریستون است. مورد دوم میزوپروستول است (که به آن سیتوتک نیز گفته می شود). استفاده از این دو دارو با هم باعث افزایش اثر سقط می شود و می تواند مدت زمان عوارض جانبی ناشی از آن را کاهش دهد.

این داروها را می توان از طریق پزشکان و کلینیک هایی که خدمات سقط جنین را انجام می دهند تهیه کرد. هرگز نباید آنها را به صورت آنلاین یا در بازار سیاه خریداری کنید. هزینه دارو به محل و آزمایشات جانبی یا پیگیری های احتمالی بستگی دارد. سقط جنین تا 800 دلار هزینه دارد. با این حال، این هزینه بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید، متغیر است.

چه کسانی شرایط مصرف داروی سقط جنین را دارند؟

زنانی که کمتر از 10 هفته از بارداری آنها گذشته است واجد شرایط مصرف داروی سقط جنین هستند. پس از 10 هفته، زنانی که می خواهند بارداری خود را خاتمه دهند احتمال دارد سقط جراحی را انتخاب کنند.

زنانی که از قبل شرایط پزشکی دارند احتمال دارد واجد شرایط مصرف داروی سقط جنین نباشند. زنان با شرایط زیر نمی توانند داروی سقط جنین دریافت کنند:

 • زنان با مشکلات شدید غده فوق کلیه

 • زنانی که بیماری های ژنتیکی خاصی دارند.
 • زنان با حاملگی خارج رحمی یا توده روی تخمدان
 • زنانی که دارای مشکلات قلبی، کلیوی یا کبدی هستند.
 • زنانی که از کورتیکواستروئیدهای طولانی مدت استفاده می کنند.
 • زنانی که حاضر به آسپیراسیون یا سقط جراحی نیستند.
 • زنانی که قادر به درک روش یا چگونگی پیروی از دستورالعمل ها نیستند.
 • زنانی که به درمان و امکانات درمانی فوری دسترسی نخواهند داشت.
 • زنانی که حاملگی مولار دارند و در آن جفت به طور غیر طبیعی رشد می کند.
 • زنانی که در حال حاضر آی یو دی دارند. (اگرچه با از بین بردن داروی می توانید آن را مصرف کنید)
 • زنان مبتلا به اختلالات خونریزی یا کسانی که از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند.

داروی سقط جنین تا چه حدی اثر بخش است؟

داروی سقط جنین بسیار موثر است. هنگامی که میزوپروستول و میفپریستون با هم استفاده می شوند، تقریباً دارای اثر بخشی زیادی هستند. میزان اثربخشی به سن حاملگی، دوزهای مصرف دارو و تجویز آن و اینکه آیا خانمی قبلاً باردار بوده است یا خیر، بستگی دارد. میزان اثربخشی برای هر هفته اضافی در بارداری کاهش می یابد.

در حالی که این میزان اثربخشی زیاد است، اما در بعضی موارد احتمال دارد سقط جنین پزشکی نتواند به بارداری خاتمه دهد. در این موارد، یک زن باید سقط جراحی را انجام دهد.

داروی سقط جنین چگونه اثر می کند؟

هنگامی که هر دو دارو را در سقط جنین پزشکی استفاده شوند، آنها با هم اثر می کنند تا بارداری را پایان دهند.

Mifepristone اولین دارویی است که زنانی که قصد سقط را دارند، می خورند. این عمل با جلوگیری ازترشح پروژسترون و از بین رفتن پوشش رحم، به پایان حاملگی کمک می کند. حدود 24 تا 48 ساعت پس از مصرف اولین داروی، میزوپروستول مصرف می شود که باعث انقباض رحم و خارج شدن جنین و پوشش رحم می گردد. داروی های میزوپروستول در واژن یا بین گونه و لثه قرار می گیرند میزوپروستول (داروی دوم) باعث گرفتگی شدید، دردناک و خونریزی شدید می شود.

خونریزی و گرفتگی عضلات معمولاً 1 تا 2 ساعت پس از استفاده از داروی ها شروع می شود اما ممکن است زودتر اتفاق بیفتد. هنگام دفع بارداری، خونریزی و درد اغلب بیشتر است. اکثر خانمها در عرض 4 ساعت حاملگی را پشت سر می گذارند. زمان آن متفاوت است .

میزان و نوع خونریزی می تواند برای هر فرد و هر سقط جنین متفاوت باشد. در هنگام سقط جنین پزشکی تجربه خونریزی سبک، متوسط ​​یا شدید امری طبیعی است .

میزان خونریزی بعد از سقط باید به طور محسوسی کاهش یابد. بیشتر خانم ها حدود دو هفته خونریزی خفیف دارند اما ممکن است تا پریود بعدی لکه بینی داشته باشید. ممکن است چندین هفته پس از سقط جنین دچار یک قسمت کوتاه درد همراه با یک خونریزی  شوند.