آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه صبح امروز در بازدید سرزده از دادگستری شهرستان بهارستان و دیدار با ارباب رجوع، وکلا و کارکنان این مجتمع قضایی، ضمن انتقاد از اجبار کردن مردم برای آوردن مجدد مدارک و گواهی‌های بانکی جهت استفاده در پرونده جدید اظهار کرد: فردی که یک بار مدارک و گواهی‌های بانکی خود را به دادگستری ارائه داده، نباید برای راه‌اندازی پرونده جدید خود مجددا هزینه‌ای متحمل شود تا همان مدارک قبلی را به دادگستری ارائه دهد؛ در اینگونه موارد باید از همان مدارک تهیه شده در پرونده قبلی استفاده شود.

وی با بیان اینکه لازم نیست کسانی که پولی برای عریضه‌نویسی ندارند وجهی پرداخت کنند، گفت: باید تا آنجا که امکان دارد هزینه‌های مردم را کم کرد. نباید شرایط به نحوی باشد که کار آن فردی که پولی برای عریضه نویسی ندارد انجام نشود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه افزود: دادگستری‌ها کار عریضه نویسی برای افراد کم‌بضاعتی که توانایی پرداخت هزینه آن را ندارند، انجام دهند.

آیت‌الله رئیسی ضمن توصیه به مسؤولان و رؤسای مجتمع‌ها و واحد‌های قضایی به حضور در میان مردم، ارباب رجوع و پیگیری مشکلات و گرفتاری‌های آن‌ها بیان کرد: تنها ذکر خدا ما را به خداوند متعال نزدیک نمی‌کند بلکه پیگیری و حل مشکلات مردم، زمینه‌ساز نزدیک کردن ما به خداوند متعال است. 

وی در پایان با اشاره به وظیفه ذاتی دادگستری که همان «رفع ظلم» است، خاطرنشان کرد: آن مردی که اجازه دیدن فرزند را به مادر نمی‌دهد «ظالم» و «بی‌رحم» است و دادگستری که مسؤولیت رفع ظلم را بر عهده دارد باید با اقدامات قانونی خود اجازه انجام چنین ظلمی را ندهد.