جاماسب نوذری، مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: ارائه خدمات الکترونیکی به دانشجویان را در شرایط کرونا بسیار ارزشمند است. بستر سامانه سجاد این امکان را به ما داد که در شرایط دشواری مانند کرونا بتوانیم خدمات خود را بدون توقف ادامه دهیم و مشکلی در پاسخ به درخواست‌های دانشجویان و دانش آموختگان نداشته باشیم.

او تاکید کرد: انجام موارد درخواستی دانشگاه‌ها به شیوه الکترونیک، مانند پرونده‌های مطرح در شورای موارد خاص، به رسیدگی به این پرونده‌ها سرعت بخشیده است؛ در سال ۹۹ تعداد ۹۴۸ پرونده کمیسیون موارد خاص مورد رسیدگی قرار گرفت که با توچه به تعداد پرونده‌های شورای موارد خاص در سال ۹۲ که ۳۲۸ پرونده بوده است؛ تعداد پرونده‌های مورد بررسی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲ نزدیک به ۳ برابر رشد داشته است.

نوذری استفاده از سامانه سجاد را در افزایش صحت و درستی مدارک تحصیلی موثر دانست و گفت: در نتیجه استفاده از این سامانه، بسیاری از رفت و آمد و مسافرت‌های شهری و بین شهری جهت تایید مدارک تحصیلی برای ترجمه حذف شده است که خود رضایت بالای مخاطبین را به همراه داشته است.

او افزود: هم اکنون تمام فرآیند میهمانی و انتقال دانشجویان از مرحله ثبت نام دانشجو تا موافقت دانشگاه‌های مبدا و مقصد از طریق سامانه سجاد انجام می‌شود و در سال ۹۹ حدود ۱۱ هزار درخواست در بستر سامانه سجاد مورد بررسی و پاسخگویی قرار گرفته است. همچنین در خصوص انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های خارج به داخل، با توجه به شرایط کرونا و مجازی شدن آموزش در اکثر دانشگاه‌های دنیا، با کاهش روبه رو بوده است و تعداد پرونده‌های مورد بررسی در این زمینه در سال ۹۹ برابر با ۸۸ درخواست بوده است.

مدیرکل امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: اصلی‌ترین رویکرد و خط مشی این اداره کل، سیاست گذاری کلان، تفویض اختیار و تمرکززدایی از انجام امور خدمات آموزشی، رفاهی و انضباطی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و به ویژه دانشگاه‌های معین استان‌ها و پرداختن به نظارت بر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است.

نوذری استفاده از سامانه سجاد برای هریک از خدمات و تفویض اختیار و تمرکززدایی را از برنامه‌های درحال اجرای این اداره کل در سال ۱۴۰۰ دانست و ادامه: در همین راستا آیین نامه‌های مربوط به شورای بررسی موارد خاص بازنگری شد که با تفویض اختیار به شورا‌های دانشگاهی و استانی همراه بوده و این آیین نامه برای اجرا ابلاغ شده است.

او افزود: آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل نیز بازنگری و با افزایش اختیار و تسهیل امر در انتقال، به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. آیین نامه همیار دانشجو و آیین نامه میهمانی و انتقال دانشجویان دوره‌های کاردانی و کارشناسی نیز تهیه و بازنگری آن‌ها انجام شده است و فرآیند لازم برای ابلاغ را طی کرده که به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.