گیاه جوالدوزک که از گونه گیاهان زینتی و همچنین  گیاه دارویی  است، ارتفاعی بین 7 تا 20 متر دارد؛با برگ‌های که به شکل قلبی نوک تیز هستند، که طول برگ‌های آن هم بین 12 تا 20 سانتیمتر می‌باشد.

در زمان گل درخت جوالدوزک ، تمام درخت پر می‌شود از گل‌های استکانی نا‌منظم سفیدی که در پایین‌ترین بخش گل نقاطی به رنگ بنفش تا قهوه‌ای هست.قطر گل‌های درخت جوالدوزک حدودا 5 سانتیمتر هست.

میوه درخت جوالدوزک به شکل کپسول هست و طول این میوه به 40 سانتیمتر می‌رسد که قطر این کپسول‌های سبز رنگ بین 0.6 تا 0.8 سانتیمتر می‌باشد که علت نامگذاری این درخت هم، همین میوه آن هست.

درخت جوالدوزک، یک درخت گلدار زیبا، با برگ‌های پهن و گرد و میوه‌های خاص شبیه به سوزن یا همان جوال و بسیار شبیه به پالونیا است که از تصویر نمی‌توان تفاوت آن دو را تشخیص داد. تنها از پوست تنه یا از گل‌های روی آن‌ها می‌توان تفاوت را فهمید. از نظر مقاومت به شرایط محیطی و تکثیر کاملا شبیه به پالونیا است، اما هیچ ارتباط ژنتیکی بین این دو نیست.

این درخت اخیرا وارد ایران شده و به منظور زینتی کاشته شده‌است، اما این درخت زیبا و جالب تنها زینتی نیست و خواص درمانی هم دارد و از پوست و میوه گیاه برای ساخت مسکن‌های ملایم، درمان آسم، سیاه سرفه و دیگر سرفه‌های اسپاسمی در کوکان به کار می‌رود و از عصاره میوه آن برای درمان نارسایی‌های چشمی از جمله کمی دید و به همراه گیاه سداب به عنوان چشم شویه موثر برای رفع التهاب چشم و دیگر عفونت های چشمی بکار میرود.

پوست ساقه آن اثر قی آوری و ضد کرم دارد و میوه آن سابقا برای رفع آسم مصرف می‌شده است.

این گیاه یک گیاه غیربومی محسوب می‌گردد و به هیچ وجه نباید در محبط‌های طبیعی و جنگلی اجازه تکثیر به این گیاه بدهیم. فقط در مناطق کنترل شده مثل باغ‌ها و پارک‌ها قابل کاشت است.