در گذشته پانسیون‌های محدود و مشخصی برای زندگی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها را داشتند وجود داشت. افرادی هم که برای دستیابی به موقعیت شغلی مناسب و گام برداشتن به سمت آینده پر اشتیاق و آرزوهای خود، راهی پایتخت می‌شدند؛ اتاق‌هایی که در سطح شهر تعدادشان زیاد هم نبود، اما مخاطب های خاص خود را داشت و گاها اجاره می‌شد.

این روزها، شاهد وجود تعداد زیادی از پانسیون‌ها هستیم که اغلب خصوصی هستند و حتی کرونا هم باعث شده متقاضیانشان بیشتر شود، چرا که خوابگاه های دسته جمعی و دانشجویی این روزها مهر تعطیلی بر درشان خورده است.

حالا به جای آن، واحدهایی به صورت ساعتی، روزانه یا ماهانه اجاره می‌شوند تا سرپناهی باشند برای کسانی که خانه و زندگیشان در شهرهای دیگری است. در کلانشهری چون تهران که قیمت اجاره و رهن خانه سر به فلک کشیده، عده ای خانه های خود را این گونه اجاره می دهند.

اگر چرخی در فضای مجازی یا گوشه و کنار شهر  زده باشید حتما آگهی هایی را دیده اید که در مناطق مختلف شهر خانه هایی را با این شرایط اجاره می دهند، البته در برخی از این موارد نه یک خانه کامل بلکه اتاق هایش را جدا جدا اجاره می دهند.

فرصت اجاره خانه های موقت از بالا تا پایین شهر 

اکثر مردم وقتی نام پانسیون یا خوابگاه را می‌شنوند اتاق‌های تنگ و تاریک با چند تخت فلزی نه چندان راحت، کمدهای رنگ و رو رفته‌، آشپزخانه‌ای نامرتب را به یاد می‌آورند، اما همیشه هم این طور نیست. در این میان، بین پانسیون‌های ساده و معمولی سطح شهر، پانسیون‌هایی مجلل یا به اصطلاح Vip با امکانات رفاهی متنوع و بسیار عالی در مناطق بالای تهران وجود دارد.

با یکی از آگهی‌ها که خانه‌ ای ویلایی و دوبلکس، دارای حیاط بزرگ و سرسبز، اتاق‌های تک‌نفره و چند نفره، وجود تمام وسایل مورد نیاز زندگی از قبیل لباسشویی، ماکروفر، اتو و حتی مجهز بودن به کتابخانه و دوربین مدار بسته بود، تماس گرفتم. برای اجاره یک ماهه  یک اتاق دو تخته  در بالا شهر پایتخت، مبلغ ۲ میلیون تومان و برای اتاق چهار تخته که فقط تخت طبقه دوم آن خالی بود؛ با تخفیف، مبلغ ۱ میلیون و ۲۰۰ تومان را پیشنهاد کرد.

بار دیگر در بین آگهی‌های خوابگاه و پانسیون چرخی زدم و از بین آن‌ها که هر کدام شرایط متنوعی داشتند با مورد دیگری در یکی از جنوبی‌ترین مناطق تهران تماس گرفتم و آن‌ها مبلغ ۶۵۰ تومان را با تخفیف، آن هم برای اتاقی که ۱۲ تختخواب داشت و برای مدت یک ماه پیشنهاد دادند که شاید مبلغ مناسبی بود، اما شرایط زندگی در اتاق پر جمعیت دشوار به نظر می‌رسد، چرا که ممکن بود با افراد زیادی هم خانه شوم و خیلی امکانات آن خانه مشترک می شد.

این گونه زندگی های مشترک و با این شرایط در کنار کم هزینه بودن آن چالش زیادی دارد، چرا که مخاطب اغلب این استراحتگاه ها دختران و پسران جوانی هستند که برای ادامه زندگی و گاها شغل و تحصیل از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند و برای ادامه زندگی به چنین مکان هایی نیاز دارند، آن هم به دور از خانواده و در شهر غریب.