عوامل متعددی در بروز سروصدای داخل گوش تاثیر دارد و ممکن است در یک یا هر دو گوش احساس شود. با این حال یکی از عمده ترین عوامل آن مشکل بروکسیم یا دندان قروچه در زمان خواب است. البته باید بدانید که وزوز گوش بیماری محسوب نمی‌شود. بلکه علامتی است که باید در پی منشا آن باشید. گاه گوش درونی ما از مشکل یا التهاب رنج می‌برد.از طرف دیگر این مساله از قرار گرفتن مداوم در برابر صداهای شدید ناشی می‌شود. در هر صورت برای تسکین و کاهش این صداها باید عامل آن را شناخت و نسبت به برطرف آن اقدام کرد. اگر مساله ناشی از بروکسیم باشد نیاز به محافظت شبانه از دندان‌ها وجود دارد.

اگر مشکل مربوط به گوش باشد متخصص گوش، حلق و بینی بهتر می‌تواند کمکتان کند. در هر صورت تغذیه نیز نقش موثری در مقابله با این مشکل ایفا می‌کند. مواد غذایی می‌تواند فشارخون یا التهاب را کاهش دهد. در ادامه به این مواد غذایی مفید می‌پردازیم.روش‌های متعددی برای کاهش و تسکین وزوز گوش وجود دارد. برخی از افراد از دستگاه‌های تولید « صدای سفید » استفاده می‌کنند و برخی دیگر تلاش خود را برای کاهش و کنترل استرس‌هایشان به کار می‌گیرند. در این صورت می‌توان مشکل بروکسیم یا دندان‌قروچه را نیز حل کرد. بهترین راه این است که به دنبال تکنیک‌های مناسبی باشید که به بهترین نحو نیازهایتان را برطرف کند. می‌توانید به مواد غذایی نیز اعتماد کنید. برخی مواد غذایی باعث بهبود جریان خون شده و با التهاب مقابله می‌کنند. در عین حال تاثیر زیادی در کنترل و کاهش کلسترول خون دارد که همگی به آرامش بدن و مقابله با چنین مشکلاتی کمک می‌کنند.

زغال اخته

اگر رژیم غذایی تان حاوی میزان کمی سدیم باشید فشارخونتان کمتر شده و شدت وزوز گوش کاهش پیدا می‌کند. اگر به زغال اخته تازه و فصلی دسترسی دارید حتما خریداری کرده و میل کنید. این میوه‌های قرمز خوش رنگ سرشار از آنتی اکسیدان‌ها بوده و فاقد سدیم هستند. در عین حال میزان زیادی پتاسیم، کلسیم و منیزیم به بدن می‌رساند که برای سلامتی لازم و ضروری هستند. تمام این ترکیبات به کاهش التهاب و درد کمک کرده و سلامت قلب را افزایش می‌دهند. مصرف آب زغال اخته طبیعی نیز باعث کاهش اضطراب و استرس می‌شود.

سیر و پیاز

سیر یا پیاز به کاهش عفونت‌های بدن کمک می‌کنند. توصیه می‌کنیم که هر روز به سالادها یا غذاهایتان این دو ماده غذایی مفید را اضافه کنید. سعی کنید این مواد غذایی را به صورت خام و در میزان معقول میل کنید. خواص آنتی باکتریایی و ضدعفونی کنندگی سیر و پیاز برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری هستند. اگر گوشتان زیادی صدا می‌کند از این دو ماده غذایی غافل نباشید.

آناناس

آناناس بهترین میوه ضدالتهابی است که می‌توانید برای کنترل و کاهش وزوز گوش مصرف کنید. تاثیر آناناس مدیون ترکیبی به نام بروملین است. این ترکیب به قدری قوی است که در کاهش و درمان التهاب تاندینیت، پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن، آسیب‌های عضلانی و گلودرد و گوش درد موثر عمل می‌کند. اگر به طور روزانه از وزوز گوش در عذاب هستید تردید را کنار گذاشته و به سراغ آناناس بروید. توصیه می‌کنیم این میوه را به طور روزانه و به صورت میوه طبیعی (نه کمپوت) میل کنید.

بابونه

توصیه می‌کنیم قبل از خوابتان چای بابونه میل کنید. همین کار ساده باعث بهبود وضعیت خوابتان می‌شود. افراد زیادی هستند که از تشدید وزوز گوش در شب شکایت می‌کنند. علاوه بر کنترل تغذیه حتما باید با انجام کارهای آرامش‌بخش از تشدید مشکل پیشگیری کنید. دوش آب گرم، یوگا، انجام ورزش‌های آرام همگی کمک کننده هستند. تمام این کارها را دو ساعت قبل از خواب انجام دهید. در نهایت نیز بعد از یک شام سبک یک فنجان چای بابونه میل کنید. این چای یک نوشیدنی طبیعی برای مقابله با وزوز گوش است.

جوانه گندم

امروزه در تمام سوپرمارکت‌ها جوانه گندم تازه به فروش می‌رسد. این جوانه‌های‌تر و تازه سرشار از ترکیبات فوق العاده است که می‌توان به ویتامین F نیز اشاره کرد. ویتامین F همان اسید لینولئیک است که باعث حفظ تعادل عملکردهای بدن می‌شود. این ویتامین به عملکرد کبدی، جذب چربی‌ها و قندها و همچنین کنترل فشارخون کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این میزان بالای ویتامین‌های گروه B موجود در این جوانه‌ها باعث بهبود وضعیت عصبی بدن می‌شود. این گروه ویتامین‌ها مانند بهترین کنترل کننده دستگاه عصبی و تنظیم کننده حامل‌های عصبی عمل می‌کند و اضطراب را کاهش می‌دهد. توصیه می‌کنیم جوانه گندم را به سالاد، ماست یا اسموتی‌هایتان اضافه کرده و مصرف کنید.

حرف آخر

توصیه می‌کنیم برای ریشه یابی مشکل حتما به پزشک مراجعه کنید. نظر پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است و بدون شک برحسب نوع تشخیصی که می‌دهد درمان لازم را نیز تجویز می‌کند. در کنار آن تلاش کنید ا