موج پنجم کرونا در ایران شکل گرفته و دوباره زنگ خطری جدی را در کشور به صدا درآورده است. کارشناسان بهداشت معتقدند این موج را بیش از موج های قبلی باید جدی گرفت .

آمارها نشان می دهد که موج پنجم کرونا با ویروس دلتا زودتر از آنچه فکر می کردیم در حال گسترش است و این مساله ای جدی است زیرا خطرات و تبعات موج پنجم کرونا از موج چهارم کرونا جدی تر است.

هنوز هم مهمترین راه مقابله مردم با موج پنجم کرونا در کشور رعایت فاصله اجتماعی، ماسک زدن و شست و شوی دستها و رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی است.

اگرچه ممنوعیت سفر بین استانی توسط ستاد ملی کرونا اعمال شده اما در طول دو هفته آینده مطمئنا با میزان افزایش بیماران کرونایی مواجه خواهیم بود و به نظر می رسد قوانین سختگیرانه تری باید در این زمینه اعمال شود.

اگرچه ویروس دلتا در شرق و جنوب شرقی کشور گستردگی بیشتری دارد اما تهران و دیگر شهرهای کشور به ویژه شهرهای گردشگر پذیر از این مساله مصون نیستند.

در حال حاضر مشاغل غیر ضروری تعطیل و حضور کارمندان در ادارات نیز کاهش 70 درصدی و به صورت دورکاری اداره می شود اما بی توجهی ها می تواند وضعیت را در کشور بحرانی کند.

موج پنجم کرونا با دلتا چگونه شکل گرفت؟

موج پنجم شیوع کرونا از دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان آغازشد و پس از آن استان‌های فارس، یزد، کرمان و اصفهان نیز درگیر این ویروس شده اند.

جانشین رئیس ستاد استانی کرونا در فارس اعلام کرده که تعداد مبتلایان به کرونا در این استان دو برابر شده است اما نگرانی ها نسبت به سیستان و بلوچستان بیشتر است.

اکثر شهرهای استان سیستان و بلوچستان قرمز هستند و با وجود ویروس جهش یافته کرونا باعث شده تعداد بیماران در این استان افزایش یابد. 

متاسفانه موج پنجم کرونا در کشور در دو هفته آینده موارد ابتلای به کرونا را افزایش داده و برای مقابله با این موج نیاز به برنامه ای جامع از همه جهات است. هم مردم باید در این زمینه با رعایت پروتکل های بهداشتی با ویروس جهش یافته مقابله کنند و هم مسئولان وظیفه دارند با واکسیناسیون گسترده و تصمیمات جدی و اعمال قوانین جامع تر نگذارند کرونا وضعیت بحرانی تری را رقم بزند.