مثبت اندیشی در واقع به معنای نزدیک شدن به چالش‌های زندگی با یک چشم انداز مثبت است. تفکر مثبت یک نگرش ذهنی است که شما انتظار نتایج خوب و مطلوب را دارید؛ به عبارت دیگر، تفکر مثبت، فرآیند ایجاد اندیشه‌هایی است که انرژی ذهنی را به واقعیت تبدیل می‌کند.

حسین ابراهیمی مقدم روانشناس و استاد دانشگاه درباره تفکرات مثبت گفت: از کوزه برون همان که تراود در اوست، آن چیزی که محتویات کوزه است به دنیای بیرون تراوش پیدا می‌کند. کلام افراد هم تراوشات فکری آن‌ها است.

وی بیان کرد: اگر افراد تفکرات مثبت و حس و حال خوبی داشته باشند و برای دیگران خیر بخواهند، در کلام مشخص می‌شود و به طرف مقابل احساس خوشایندی ایجاد می‌کنند. زمانی که با فرد افسرده صحبت کنید و فرد انرژی مناسبی نداشته باشد آن حس و حال خوب را از شما می‌گیرد و بعد از یک مدتی انرژی تحلیل می‌رود.

از مهمترین ویژگی‌های افراد مثبت اندیش این است که آن‌ها شادی و موفقیت‌های خود را به محیط و عوامل بیرونی گره نمی‌زنند بلکه تمام حس شاد بودن و مثبت اندیش بودن، از درون خودشان بروز می‌کند.

براهیمی مقدم ادامه داد: هر چقدر میزان افکار افراد خوب و سازنده باشد سبب انرژی به اطرافیان می‌شود و به سمت هدف معطوف می‌شوند. کارکرد‌های خوب، مثبت و سازنده برای افراد ایجاد می‌شود. هر چقدر افکار ما، افکار نامیزانی باشد کارکردهایمان دچار مشکل می‌شود.

وی تصریح کرد:زمانی که کلمات مثبت و مناسب هم برای خود و هم برای دیگران استفاده کنیم، متوجه خواهیم شد که انرژی فرد روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: زمانی که شما به اداره‌ای با لبخند وارد می‌شوید و از کلام شیواتری استفاده کنید کار شما به خوبی انجام می‌شود، ولی اگر با اخم، خشونت و پرخاشگری صحبت کنید ممکن است در کارهایتان گره ایی وارد شود. زمانی هم که وارد سازمانی شوید و کارمند با خوش رویی و با انرژی رفتار کند، این احساس خوشایندی را به شما منتقل می‌کند.

این روانشناس ادامه داد: در نتیجه بهتر است افکارمان را افکار مثبت کنیم. هر آن چیزی که در اطرافمان می‌بینیم و اتفاقاتی رقم می‌خورد با خود فکر کنیم که در آن خیریتی وجود داشته است و به نکات مثبت اندیشه کنیم.

راهکار‌هایی برای مثبت کردن افکار

داشتن نگرش و فکر‌های مثبت بستگی به عوامل زیادی دارد، در واقع این تجربیات زندگی ما است که نوع نگرش ما را به اطراف و حتی جهان تغییر می‌دهد، این عوامل شامل تجربیات ما در زمان گذشته و کودکی، تربیت خانوادگی، اجتماعی که در آن رشد کرده ایم، باعث می‌شود که نگرش‌های گوناگونی داشته باشیم.

ابراهیمی مقدم راهکار‌های زیر را برای تفکرات مثبت دانست و گفت:

۱- استرس و اضطراب را کنترل کنید.

۲- بر روی خود تسلط داشته باشید.

۳- به دیگران حسی مثبت انتقال دهید.

۴- افکار منفی خود را بشناسید.

۵- انتخاب کنید که مثبت فکر کنید.

۶- با افرا مثبت معاشرت کنید.

۷- خودتان را دوست داشته باشید.

مثبت اندیشی یک رویکرد عاطفی و ذهنی است که باعث می‌شود فرد با قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف قسمت روشن قضیه را ببیند، همین باعث می‌شود فرد به این باور برسد که توانایی مقابله با موقعیت و مشکلات مختلف را دارد.

وقتی تفکر مثبت را در موقعیت منفی به‌کار ببریم، رفتار راحت‌تر و طبیعی‌تری خواهیم داشت. در نتیجه، با داشتن رویکرد و تفکر مثبت در موقعیت‌های منفی، زندگی شادتر و لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهیم کرد.