به گزارش افکارنیوز ، دکتر علی محمد صابری درمورد تفاوت عرفانهای کاذب با عرفان واقعی به مهر گفت: من به این تقسیم بندی معتقد نیستم زیرا اگر یک منظومه فکری، عرفانی باشد یعنی شریعت را قبول داشته باشد مراتب عرفانی را سیر کرده باشد و تلقین و ذکر الهی در اثر نفخه الهی و مذکر الهی داشته باشد آن منظومه فکری عرفان است و دیگر هیچ چیزی جز آن نیست.

وی افزود: این کلاس‎های عرفان‎نماها یا انرژی درمانی یا محفلی از گروهی از جوانان است که دور هم جمع شده‏اند دیگر عرفان نیستند. شرط عرفان حقیقی شریعت و دین داری است اما شریعت برای عارف کافی نیست بلکه باید دائم در ذکر باشد. مدعیان عرفان هیچ وقت ادعا نمی‎کنند که عارف هستند و کلاس تشکیل نمی‎دهند.

استاد گروه فلسفه و عرفان اسلامی مجتمع تربیت دبیر پیامبر اعظم(ص) درمورد گرایش جوانان به این عرفان‎واره‎ها هم گفت: صوفی نماها همیشه در همه زمانها وجود دارند. جوانان ماهم به خاطر فطرتشان که خداجوی و حقیقت دوست و زیبا پرست است و به دلیل اینکه شناختی از عرفان حقیقی ندارند جذب این گروه‎‏ها می‎شوند. متأسفانه جامعه ما اهمیت به عرفان نمی‎دهد. حوزه‏های علمیه مخالف تدریس عرفان و یا حتی فلسفه در آنها هستند. بطوریکه قبل از انقلاب تفسیر سوره حمد امام(ره) که کاملاً عرفانی بود توسط مقدس مآب‎ها تعطیل شد.

این محقق و پژوهشگر حوزه عرفان اسلامی ادامه داد: چرا با برگزاری کنگره بین المللی شاه نعمت الله ولی این عارف بزرگ مخالفت شد؟! خلأ معنویت و معرفت و عقلانیت و هویت در دین و شریعت بدون عرفان احساس می‎شود. ظهور امامت و ولایت بعد از نبوت هم به دلیل طریقت عرفان بود وگرنه خوارج و آنهایی که با امام حسین(ع) جنگیدند نماز شبشان ترک نمی‎شد یعنی از شریعت چیزی کم نداشتند ولی طریقت نداشتند.

صابری تصریح کرد: باید همان کاری که هانری کربن در غرب و ایزوتسو و چیتیک در شرق کردند یعنی عارفان نامدار ما را به جهان معرفی کردند راجع به دیگر عارفانمان بکنیم. کتاب‎‏های " پند صالح "، " نامه‎های صالح " و " رهبران طریقت " باید تدریس شوند تا جوانان با آشنایی با عرفان حقیقی در این فضا سیر و سلوک کنند.

وی افزود: اگر ما ذکر قلبی را از دست کسی که مذکر حقیقی نیست بگیریم مانند دارویی است که از پزشک قلابی گرفته‏ایم. به جای این که به متانت و آرامش روحی و معنوی برسیم روز به روز بر تکبر و منیتمان اضافه می‎شود. در این صورت جوانان به جای این که به خدا نزدیک شوند به شیطان و نفس پرستی رو می‏آورند.