قبل از اینکه روش‌های دریافت کدپستی را مرور کنیم، باید به ساختار کدپستی بپردازیم.در اصل کدپستی شماره‌ای 10 رقمی است که برای مشخص‌ شدن آدرس دقیق ساختمان استفاده می‌شود.

زمانیکه قصد خرید آنلاین، گرفتن کد بورسی، ثبت‌نام اینترنتی در یک آزمون، تشکیل پرونده تحصیلی و یا هر پرونده دیگری را داریم با فیلدهای متفاوتی روبه‌رو می‌شویم. برای تمام این کارها نیاز به تکمیل اطلاعات و وارد کردن کد پستی محل سکونت‌تان هستیم و اگر کدپستی را اشتباه وارد کنیم، ثبت‌نام ما نیمه‌کاره خواهد ماند لذا ثبت کدپستی در بسیاری از مواقع ضروری است.

*کدپستی چیست؟

قبل از اینکه روش‌های دریافت کدپستی را مرور کنیم، باید به ساختار کدپستی بپردازیم.در اصل کدپستی شماره‌ای 10 رقمی است که برای مشخص‌ شدن آدرس دقیق ساختمان استفاده می‌شود.

در واقع پنج رقم اول آن برای مشخص بودن محدوده جغرافیایی است و پنج رقم دوم برای مشخص‌کردن ردیف ساختمان و محل دقیق آن است.

شاید در ابتدا تصور کنیم با داشتن آدرس دقیق به کدپستی نیازی نیست. اما حجم بالای دادوستدهای پستی در نقاط مختلف کشور با یکدیگر و دادوستد با خارج از کشور و بزرگ شدن شهرها و روستاها، هم‌نامی بعضی از شهرها و روستاها، تشابه در شکل نوشتاری نام‌ها و مسائلی از این دست ضرورت داشتن کدپستی را آشکار می‌سازد.

*کدپستی از چه زمانی دچار تغییرات شد؟

کد پستی‌ها تا قبل از سال ۱۳۷۶،  فقط پنج رقمی بودند اما بعدها ده رقمی شد که انحصاری برای ساختمان‌ها در نظر گرفته شدند.

زمانیکه برای سال‌ها در یک ساختمان زندگی می‌کنیم، کدپستی خود را به حافظه می‌سپاریم اما زمانی که نقل مکان می‌کنیم برای به دست آوردن کدپستی جدید دچار مشکل می‌شویم.

همه ساختمان‌ها یک کدپستی انحصاری دارند که همانند اطلاعات هویتی در تمام امور اداری و رسمی است. در گذشته برای دریافت کدپستی باید به قبض‌ها به خصوص قبض تلفن مراجعه می‌کردیم اما امروزه انجام کارهایی از قبیل گرفتن تاییدیه کدپستی و جست‌وجوی کدپستی با نام ساختمان و استعلام صحت کد رهگیری یا حتی اطلاع از هزینه دریافت کدپستی کافی است جست‌وجوی اینترنتی بکنیم تا به هدف خود برسیم.

در ایران حدود ۶۰ میلیون کدپستی به ساختمان‌ها داده شده است که وظیفه دادن این کدها بر عهده اداره کل جغرافیایی و اطلاعات مکانی کشور است.

قدیمی‌ترین روش دریافت کدپستی ملک، مراجعه به قبوض و جدیدترین روش آن جست‌وجوی کدپستی با نام ساختمان است.

سایت دریافت کد پستی

سایت دریافت کد پستی

برای دریافت کدپستی ملک کافی است پرتال شرکت ملی پست را گوگل کنید یا با آدرس  https://epostcode.post.ir مستقیم وارد پرتال شوید. در صفحه اول خدمات مربوط به کدپستی را مشاهده می‌کنید. در این وبسایت می‌توانید کد پستیتان را تغییر بدهید و گواهی کدپستی بگیرید. اما برای دریافت کدپستی ملک فقط گزینه کدیاب را را انتخاب کنید.

سپس نام شهر و محلی را که در جست‌وجوی آن هستید، وارد کنید. اما اگر نمی‌دانید هم جای هیچ نگرانی نیست؛ روی جست‌وجوی پیشرفته کلیک کنید. نام استان را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات در هر محله، پرسش بعدی به‌صورت خودکار نمایش داده می‌شود. این مراحل را تا آخر ادامه دهید.

پس از انتخاب منطقه، محله، کوچه و پلاک مورد نظر از روی نقشه بر روی گزینه "اطلاعات واحدها" کلیک کنید.

ممکن است هنوز اطلاعات پستی شهر موردنظر شما بر روی نقشه سامانه بارگذاری نشده باشد. در اینصورت شما میتوانید از "جستجوی کدپستی براساس آدرس" کدپستی محل موردنظر خود را پیدا کنید. در این سه گزینه با واردکردن نام معبر آخر، پلاک، نام کسب‌و‌کار یا نام ساختمان، آدرس دقیق به شما نمایش داده می‌شود تا با تایید آدرس، کد پستی کلیۀ طبقات و واحدهای ساختمان را مشاهده کنید.

کد پستی از طریق آدرس

*پیدا کردن کد پستی از طریق قبض

قبض ساده‌ترین راهی است که به ذهن همه می‌رسد، برای پیدا کردن کد باید سراغ یکی از قبض‌های ساختمان مانند قبض آب یا برق بروید. کد پستی ساختمان روی همهٔ قبوض مربوط به ساختمان ثبت شده است و به‌ راحتی می‌توان آن را پیدا کرد. از طرفی در مواقعی مثل تغییر محل سکونت که به قبض دسترسی نداریم یا در شرایطی که قبوض به‌ صورت پیامکی برای مالک ارسال می‌شود و مستاجر هستیم باید از روش‌های دیگر استفاده کنیم.

**دریافت کد پستی با پیامک

آخرین روش پیدا کردن کدپستی، پیامک است. برای دریافت کد پستی از طریق پیامک کافیست تا شماره تلفن ثابت محل را به شماره 7087 ارسال کنید. این امکان از طریق قرارداد شرکت ملی پست ایران با یک شرکت خصوصی فراهم شده و هزینه آن 200 تومان است، یعنی این پیامک ارزش افزوده دارد و اگر نمی‌خواهید برای آن هزینه کنید، باید سراغ روش‌های رایگان بروید.

کد پستی از روی قبض

*کد پستی از روی نقشه

جستجوی کدپستی با پیمایش نقشه به تازگی در سامانه ملی پست قرار داده شده است. با کلیک روی نقشه، شهری که در آن سکونت دارید را انتخاب کنید سپس نام محله‌تان را وارد کنید یا با زوم کردن روی نقشه، محله خود را پیدا و براساس پلاک، ملک خود را انتخاب کنید. با کلیک روی «اطلاعات واحدها» و وارد کردن کد امنیتی، می‌توانید کد پستی مورد نظر خود را پیدا کنید. با استفاده از گزینه کپی نیز به راحتی می‌توانید آن را در هر جایی که می‌خواهید ذخیره کنید.

کد پستی از روی نقشه

کدپستی در کارت ملی های قدیمی

کد پستی بر روی کارت‌های ملی قدیمی نیزهنوز وجود دارد که البته قابل اطمینان نیست چراکه با تغییر محل سکونت دیگر امکان استفاده از این روش وجود ندارد و در کارت ملی های جدید نیزچیزی تحت عنوان کدپستی وجود ندارد.

هزینه دریافت کدپستی چقدر است؟

ظاهرا در سال‌های گذشته اداره پست هزینه دریافت کدپستی را از متقاضی اخذ نمی‌کرده است. اما اخیرا شرایط تغییر کرده و فرد متقاضی دریافت کدپستی ملک ملزم به پرداخت هزینه دریافت کدپستی خود است.

این‌طور که مسئولان اداره پست می‌گویند، قبلا شهرداری هم‌زمان با صدور پروانه ساخت و پیش از شروع ساخت‌وساز، هزینه دریافت کدپستی را می‌پرداخت. اما مدتی است شهرداری هیچ مبلغی به اداره پست نمی‌پردازد و هزینه دریافت کدپستی بر دوش متقاضی دریافت کدپستی ملک گذاشته شده است.

در این مطلب سعی شد تا مراحل دریافت کدپستی اموزش داده شود، حال با استفاده از این روش ها میتوانید به سادگی کدپستی مورد نظر خود را پیدا کنید.