به گزارش افکارنیوز به نقل از خبرآنلاین، تحقیقات نشان میدهد دفترهای کار هم به اندازه حمام و فضای داخلی هواپیماها آلوده هستند و در هر یک از آنها بیش از ۵۰۰ گونه باکتری دیده میشود. جالبتر اینکه دفترهای کار زنان به مراتب بهداشتیتر از دفترهای کار مردان است و در آن میکروارگانیسمهای کمتری زندگی میکنند.

اهمیت این یافته‌ها وقتی بهتر مشخص می‌شود که بدانیم جمعیت قابل‌توجهی از ساکنان کشورهای توسعه‌یافته نزدیک به۹۰درصد از زمان حضور در فضای بسته را در محل کارشان می‌گذرانند، آنها روزانه حداقل ۸ ساعت یا بیشتر کار می‌کنند و در این زمان به ندرت پیش می‌آید که فضای دفتر کار خود را ترک کنند.

اسکات کلی، زیست‌شناس دانشگاه ایالتی سن‌دیه‌گو و یکی از اعضای این تحقیق در گفتگو با نشنال جئوگرافیک توضیح داد: «دفتر‌های کار به محل زندگی ما انسان‌ها تبدیل شده‌اند و به همین دلیل مهم است که بدانیم در این فضای مسکونی با چه آلودگی‌ها و مشکلات بهداشتی مواجه هستیم و این آلودگی‌ها از کجا منشأ می‌گیرند؟ ما انسان‌ها منبع اصلی باکتری‌های موجود در محیط کار هستیم و مرتب داریم آنها را در فضای پیرامون خود پخش می‌کنیم. آنها در بسیاری موارد سلامتی ما را تهدید نمی‌کنند اما در بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان، حتی وجود باکتری‌های بی‌خطر هم می‌تواند نگران‌کننده باشد».

کلی و همکارانش مطالعه دفترهای کار را در سه شهر نیویورک‌، سن‌فرنسیسکو و توسکان در آریزونا انجام داده‌اند که شرایط آب‌وهوایی متفاوتی دارند. در هر یک از این شهرها سی دفتر کار مورد مطالعه قرار گرفته است. آنها برای درک بهتر شرایط بهداشتی این محیط‌های کار تمامی باکتری‌های کشف شده را کشت داده‌اند و حتی به بررسی ژنتیکی هر یک پرداخته‌اند.

نتایج تحقیق آنها نشان می‌دهد جمعیت باکتریایی کشف شده در دفاتر شهرهای نیویورک و سن‌فرنسیسکو به این دلیل که اغلب از گونه‌های میکروبی ساکن روی پوست و بدن انسان تشکیل شده، یکسان هستند؛ اما باکتری‌های موجود در دفاتر شهر توسکان - شاید به دلیل سازگاری آنها با محیط بیابانی و خشک منطقه - از دیگر گونه‌ها متمایز بوده‌اند.

کلی می‌گوید: «این میکروارگانیسم‌ها دائما همراه با پوست مرده دارند در فضای دفتر کار پخش می‌شوند. ما فکر می‌کردیم انسان‌ها باید بخشی از جمعیت میکروبی را شکل دهند اما با تعجب دیدیم که سهم عمده‌ای در گسترش این میکروارگانیسم‌ها دارند».


چرا جمعیت میکروبی دفتر مردان بیشتر است؟

بررسی‌های کلی و همکارانش نشان می‌دهد جمعیت میکروبی تلفن‌ها و صندلی‌ها از دیگر اجزای یک دفتر کار بیشتر است. کلی می‌گوید: «درک این که چرا تلفن‌ها آلوده‌تر از سایر ابزارهای مورد استفاده هستند، ساده است. آنها با دست نگه داشته می‌شوند و فرد هنگام صحبت گوشی را به دهان خود نزدیک می‌کند؛ اما در مورد صندلی‌ها حدس من این است که تهیه فلور میکروبی آنها به مراتب ساده‌تر از صفحه‌کلیدها و اجزای ریز و درشت دیگری است که پر از برجستگی و فرورفتگی هستند».

او برای اینکه چرا جمعیت باکتریایی دفاتر مردان بیشتر از زنان است، دو فرضیه زیر را مطرح می‌کند:

اول اینکه مردان در مورد رعایت بهداشت به اندازه زنان وسواس به خرج نمی‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد آنها به اندازه زنان دست‌های خود را نمی‌شویند و دندان‌ها را مسواک نمی‌زنند.

فرضیه دیگر این است که آنها در بسیاری از موارد دستهای بزرگتر و سطح پوست وسیعتری نسبت به زنان دارند و در نتیجه فضای بیشتری را برای رشد و تکثیر در اختیار باکتریها قرار میدهند. کلی میگوید: میدانیم که بسیاری از باکتریهای موجود در دفاتر کار خطرناک نیستند، ما نمیخواهیم با این تحقیق باعث شویم کارمندان از دفترهای کار خود هم بترسند.