به گزارش افکار نیوز،"راضيه محبوبي" در گفت وگو با ايسنا ، عنوان كرد: والديني كه تك فرزند دارند بايد فرزندان خود را در محيط مهدكودك قرار دهند تا از گوشهگير شدن فرزندان جلوگيري شود.

وی خاطرنشان کرد: تک فرزندان در محیط خانواده با گروه هم سن در ارتباط نیستند، بنابراین بهتر است در محیط مهد کودک قرار گیرند و نحوه ارتباط گیری با گروه هم سن را یاد بگیرند.

محبوبی اظهار کرد: فرزندان موثرترین الگوهای خود را از خانواده دریافت می‌کنند، بنابراین فرزندانی که اجتماعی‌تر هستند والدینی اجتماعی دارند، تحصیلات نیز در این زمینه تاثیرگذار است، اما شرط لازم برای داشتن والدینی اجتماعی نیست.

وی افزود: آگاهی والدین باید در زمینه‌های مختلف بالا باشد تا فرزندانشان از آنها الگو بگیرند، در غیر این صورت کودکان منزوی و جمع‌گریز می‌شوند.

این روانشناس بیان کرد: فرزندان دوم هر خانواده نسبت به فرزندان اول خانواده اجتماعی‌تر هستند؛ چرا که والدین نسبت به تربیت فرزندان اول حساسیت بیشتری دارند، در حالیکه هیچ تجربه‌ای ندارند.

محبوبی ادامه داد: والدین برای تربیت فرزندان اول نکته‌سنج بوده و بی‌تجربه هستند، اما با تولد فرزند دوم تجربه بیشتری نسبت به گذشته دارند همچنین فرزندان دوم در محیط خانواده همبازی نیز دارند بنابراین فرزندان دوم اجتماعی‌تر هستند.

وي در پايان گفت: كودكاني كه منزوي هستند در برخي موارد گوشهگيري آنها با توجه خانواده زودگذر بوده، اما در برخي موارد در دوران نوجواني جمعگريز ميشوند، بنابراين بهترين راهكار جلوگيري از انزواي كودكان قرار گرفتن در محيط هاي گروهي است.