به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی، حجتالاسلام حمزه پیروی اظهار کرد: اعتکاف بسان حج سلسله اعمال عبادی است که چندین عبادت را کنار هم قرار داده و مجمع عباداتی همچون نماز، روزه، تلاوت قرآن، ذکر، توسل و دعا گشته است.

وی تصریح کرد: اعمال اعتکاف و حج تعبد است و روح آن دلبری و دلدادگی که معتکف و حاجی از همه دام‌ها می‌رهد و دل را به دلبر می‌سپارد و آسمانی شود، معتکف در اعتکاف همسان حاجیان با خضوع و خشوع صدق و صفا و ادب حضور در خانه دوست محضر محبوب را پاس می‌دارد و خود را مُحرم نموده تا مَحرم ملکوت و آشنای درگاه عرشیان گردد.

حجت‌الاسلام پیروی با اشاره به حدیثقدسی اظهار کرد: حضرت باقرالعلوم(ع) فرمود «الْمُعْتَکِفُ لَا یَشَمُّ الطِّیبَ وَ لَا یَتَلَذَّذُ بِالرَّیْحَانِ وَ لَا یُمَارِی وَ لَا یَشْتَرِی وَ لَا یَبِیعُ.» معتکف عطر را نمی‌بوید و از بوی خوش بهره نمی‌جوید و جدال نمی‌کند و خرید و فروش نمی‌کند.

وی گفت: دختر و مادری بعد از ۲۰ سال جدایی در ایام اعتکاف و قرار گرفتن در در گاه الهی و در خانه دوست باری دیگر کدورت‌ها را از دل زدودند و در آغوش هم آرام گرفتند.