درحالی که عوامل خطر بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی خارج از کنترل ما هستند اما راهکارهای مختلفی برای ارتقای سلامت قلب و

از دهه 1960 میلادی به بعد، رژیم مدیترانه‌ای شدیدا مورد توجه دانشمندان قرار گرفت و بسیاری از محققان اعلام کردند که این رژیم غذایی واقعا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی را کاهش می‌دهد. به‌مرور زمان هم ثابت شد که رژیم مدیترانه‌ای مستقیما سلامت قلبی‌ـ‌عروقی را ارتقا می‌بخشد و نقش مثبتی در کاهش نرخ ابتلا به بیماری عروق کرونر دارد. واقعیت این است که ترکیبات مغذی مهمی که به میزان زیادی در رژیم مدیترانه‌ای یافت می‌شوند، این اثربخشی مثبت را به‌وجود می‌آورند.

در ادامه به این ترکیبات مغذی مهم برای قلب می‌پردازیم. 

1. فیبر 

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مصرف مقادیر زیادی از فیبر غذایی به‌صورت منظم و مستمر، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی را کاهش می‌دهد. فیبر همچنین برای کاهش التهاب هم ضروری است، درحالی که امروزه ثابت شده که التهاب مزمن در گروه عوامل مرتبط با ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی قرار می‌گیرد. 

سلامت قلب با این رژیم غذایی

2. اسید فولیک 

اسید فولیک (فولات) نوعی ویتامین B است که به‌دلیل نقش حیاتی‌اش در شکل‌گیری سلول‌های جدید و سالم، برای بدن ضروری محسوب می‌شود. مطالعات علمی نشان داده‌اند که افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی پس از دریافت اسید فولیک تحت نظر پزشک به‌طور چشمگیری خطر مواجهه با حملات قلبی را کمتر می‌کنند. 

3. چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای 

چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای به‌دلیل تاثیر مستقیم شان بر سطح کلسترول خون، مورد توجه محققان قرار دارند. درواقع، یافته‌های علمی نشان داده‌اند که دریافت این چربی‌ها با کاهش کلسترول بد خون (LDL) همراه است، بدون آنکه سطح کلسترول خوب خون (HDL) را کاهش بدهد. متخصصان بارها و بارها توصیه کرده‌اند که برای ارتقای سلامت قلب باید از چربی‌های غیراشباع به‌جای چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس استفاده کنید. این چربی‌ها در دمای اتاق به‌صورت مایع درمی‌آیند، درحالی که پس از قرارگیری در یخچال حالت جامد به خود می‌گیرند. روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام‌زمینی، روغن کنجد، آووکادو و بسیاری از دانه‌ها و مغزهای خام به‌عنوان بهترین منابع برای دریافت چربی‌های غیراشباع شناخته می‌شوند. 

4. اسیدهای چرب امگا-3 

امگا-3 یکی از ترکیبات کلیدی در ساختار سلولی تک‌تک سلول‌های بدن است. مطالعات نشان داده‌اند که اسیدهای چرب امگا-3 از نظر ظرفیت برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌ـ‌عروقی هم قدرت بالایی دارند. به‌طور کلی، سه نوع امگا-3 وجود دارد که همگی برای ارتقای سلامت قلب مفید هستند: ALA، DHA و EPA. نوع ALA که عمدتا در مواد غذایی با منشا گیاهی یافت می‌شود درحالی که انواع DHA و EPA عمدتا به غذاهای دریایی اختصاص دارند. 

5. پتاسیم 

پتاسیم به تنظیم ضربان قلب و میزان مایعات موجود در سلول‌های بدن کمک می‌کند و نقش مهمی در محافظت از عملکرد صحیح‌ عضلات و عصب‌ها بر عهده دارد. علاوه بر اینها، پتاسیم برای سنتز پروتئین و متابولیسم کربوهیدرات‌ها نیز ضروری است. مطالعات هم نشان داده‌اند که دریافت مقادیر کافی از پتاسیم به‌طور منظم و مستمر با داشتن سلامت قلب مرتبط است.

 

 

سایر رسانه‌ها