عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با  کرونا  در بخش خبری 21 امشب با اشاره به وضعیت مطلوب کرونایی کشور، اظهار داشت: در این دو سال و 100 روز شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای داشتیم؛ به طوری که در اواخر بهمن 98 نگرانی زیادی ایجاد شده و فضای نگران‌کننده‌ای وجود داشت.

وی با اشاره به مراحل مختلف 6 موج  کرونا  که گذشته است، خاطرنشان کرد: در این دوره‌ها با تعداد موارد ابتلا و فوتی‌های زیادی روبه‌رو شدیم؛ به طوری که در موج دلتا روزانه با 700 نفر جان‌باخته روبه‌رو بودیم و نگرانی بسیار زیادی ایجاد شده بود؛ به طوری که اوضاع اقتصادی و اجتماعی جامعه با مشکلاتی روبه‌رو شده بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: در موج امکیرون با اینکه سرایت‌پذیری ویروس بالاتر بود ما مدت زمان کوتاهی در این موج داشتیم و حداکثر این موج در کشور دو ماه طول کشید و تعداد فوتی‌ها به 240 تا 250 نفر در روز رسید که البته نسبت به موج‌های دیگر میزان مرگ و میر کمتر بود.

شیروژن با اشاره به وضعیت مطلوب کرونا در حال حاضر و کاهش قابل توجه تعداد مرگ و میرها در کشور، یادآور شد: این در شرایطی است که اکنون 22 کشور بالای 10 فوتی روزانه دارند؛ به طوری که در روز گذشته آمریکا با 216 فوتی، آلمان با 126 نفر فوتی، کانادا با 122 و انگلیس با 105 جانباخته وضعیت مطلوبی نداشتند.

وی با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون در کشور، خاطرنشان کرد: 64 میلیون و 500 هزار نفر یک دز واکسن را دریافت کرده‌اند؛ به طوری که بیش از 92 درصد افراد جامعه هدف دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، 57 میلیون نفر دز دوم را دریافت کرده که در مجموع حدود 82 درصد جامعه دزهای اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

14 میلیون نفر اصلاً واکسن نزده‌اند!

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه 27 میلیون نفر دز سوم واکسن کرونا را در کشور دریافت کرده‌اند، گفت: این میزان برابر با 34 درصد است؛ ضمن اینکه باید توجه کنیم بخش عمده دانش‌آموزان 5 تا 11 سال باید واکسن خود را دریافت کنند.

شیراوژن بیان داشت: حدود 14 میلیون نفر از افراد جامعه حتی یک نوبت واکسن را نیز تزریق نکرده‌اند.